Trybunał sprawiedliwości UE: wyszukiwarki torrentów powinny być zablokowane przez dostawców internetu

Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sporu o odpowiedzialność wyszukiwarek torrentów za naruszenie praw autorskich nie pozostawia złudzeń. Według niego takie serwisy jak The Pirate Bay powinny być blokowane przez dostawców internetu.

Jak donosi serwis Bezprawnik.pl, ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest pokłosiem sporu rozpoczętego już w 2010 roku między holenderską organizacją antypiracką Stichting Brein, a dwoma tamtejszymi dostawcami internetu - Ziggo BV oraz XS4ALL.

W opinii Stitching Brain wspomniani providerzy powinny zablokować swoim abonentom dostęp do popularnej wyszukiwarki torrentów - The Pirate Bay -  ze względu na fakt, iż przeważającą większość treści jakimi wymieniają się internauci za pośrednictwem serwisu stanowią pliki objęte prawami autorskimi.

Sami providerzy nie byli przekonani czy blokowanie wyszukiwarek torrentów jest zgodne z prawem. Tego typu serwisy nie hostują bowiem plików na swoich serwerach, a jedynie zapewniają platformę do ich wymiany między użytkownikami oraz stosowne mechanizmy wyszukiwania.

Sprawą zajmował się holenderski sąd najwyższy, jednak w obliczu wielu wątpliwości zwrócono się o pomoc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogłoszona właśnie decyzja jednoznacznie obciąża odpowiedzialnością za naruszenia praw autorskich również twórców wyszukiwarek torrentów, którzy aktywnie angażują się w zarządzanie serwisem.

Czytaj też: Przygody w "Zatoce Piratów" - historia nieśmiertelnego serwisu z nielegalnymi plikami [FORMAT C:]

Wszystko wskazuje na to, że Holandii ponownie dojdzie do odgórnie narzuconej przez operatorów internetowych blokady The Pirate Bay oraz podobnie działających wyszukiwarek torrentów. Warto pamiętać, że już teraz dostęp do The Pirate Bay jest zablokowany na terenie 27 krajów. Czy i w jaki sposób decyzja TSUE wpłynie na blokadę wyszukiwarek torrentów w innych europejskich krajach? W ocenie niezależnych ekspertów może wyłącznie wzmocnić ten trend.

Więcej o: