Kontrole GIODO w całym kraju? Kto uwierzy straci dane i blisko 1500 zł. Tym razem to atak polskich cyberprzestępców

Robert Kędzierski
Do polskich kancelarii zaczynają trafiać mailowo powiadomienia o planowanej kontroli Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. Zareagowanie na wiadomość może zakończyć się sporymi wydatkami.

Zaufana Trzecia Strona ostrzega przed nową kampanią za którą stoją najpewniej polscy cyberprzestępcy. Rozsyłają oni do firm wiadomość zatytułowaną "Powiadomienie o planowanej kontroli GIODO". Opatrzona logotypem państwowej wiadomości ma wyglądać na autentyczną i skłonić ofiarę do otwarcia załącznika opisującego szczegóły.

Czytaj też: Jacek Kurski odniósł spory "sukces". Sprawił, że w Polsce pierwszy raz pojawiła się taka oferta. 

Jest on jednak złośliwy. Zawiera ransomware. Po otwarciu zaczyna szyfrowanie danych, których nie będzie można odzyskać. Ofiary są poddawane presji czasu. Próba otwarcia jakichkolwiek plików kończy się wyświetleniem komunikatu:

Masz problem ze znalezieniem potrzebnych danych? Nie możesz otworzyć swoich plikow? Wszystkie istotne pliki zostały zaszyfrowane! Aby odzyskać pliki skontaktuj się z nami pod adresem: 3NIGMA@0.PL lub 3NIGMA2@PROTONMAIL.COMOdszyfrowac Twoje pliki mozna tylko przy pomocy dedykowanego programu deszyfrującego, wraz z jednorazowym kluczem wygenerowanym unikalnie dla Ciebie!

Przestępcy okazują się na tyle "łaskawi", że dają szansę na obniżenie opłaty za odzyskanie danych. 

Dwa pliki odszyfrujemy bez opłaty za pozostałe będziecie Państwo musieli zapłacić 200$ Radzimy decydować się szybko, 72 godziny od zaszyfrowania opłata zostanie podniesiona do 400$.

- wyjaśnia ZTS.

Stracić można zatem nawet 1500 zł. Wirus jest groźny, jednak nie ulega wątpliwości, że ofiarą muszą wykonać kilka kroków, by ostatecznie stracić dane. Przestępcy liczą zapewne na to, że zareagują one w sposób automatyczny. 

Przestępcy rozsyłający wiadomość o planowanej kontroli wykorzystali fakt, że GIODO faktycznie je zapowiada. Informuje z wyprzedzeniem i określa branżę np. sklepy spożywcze czy kancelarie prawne. Zostały one szerzej skontrolowane w zeszłym roku, a także w roku 2013.