Rząd zapowiada przyspieszenie prac związanych z systemem Cepik 2. Nowoczesne narzędzie, które miało ułatwić życie zarówno obywatelom jak i urzędnikom i policjantom ma już blisko dwa lata opóźnienia.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że w celu uniknięcia dalszych opóźnień będzie wdrażać nowy system etapami. Pierwszy, związany z ewidencją pojazdów, ma zostać uruchomiony w październiku tego roku. Pierwotna data, przedstawiona już przez rząd PiS, zakładała oddanie systemu w czerwcu 2018 roku. Jeśli październikowy termin zostanie dotrzymany będzie oznaczało to 8 miesięcy przyspieszenia.
Według ministerstwa rozszerzenie zakresu danych widocznych online ułatwi weryfikację pojazdu przed jego zakupem.
Jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa w rozmowie z PAP, cytowanej przez Lex.pl, w systemie będą widoczne dane dotyczące przeglądów samochodów ze stacji kontroli pojazdów. W tej chwili na stronach służących do badania historii pojazdu widać jedynie, czy pojazd przeszedł przegląd.
Cepik 2.0 jest istotny, bo wiąże się z szeregiem zmian w prawie. Na wejście w życie czekają na przykład przepisy wprowadzające obostrzenia dla młodych kierowców. Po uruchomieniu nowego Cepiku będą oni musieli poruszać się wolniej, niż pełnoprawni kierowcy, a pojazd będzie musiał być oznakowany specjalnym symbolem. Nowy system będzie zintegrowanym narzędziem, z którego korzystać będzie policja, ośrodki WORD i Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wytwarza prawa jazdy i dowody rejestracyjne.
Czytaj też: Odholowali ci samochód? Walcz! Wiemy kto jest twoim sojusznikiem.
Od kwietnia mieszkańcy Koszalina, Łodzi i Ełku mogą występować o "wyrobienie" dowodu osobistego, który będzie można okazać za pomocą telefonu. Z dostępu do nowej platformy można skorzystać za pomocą zwykłego telefonu - smartfon nie jest konieczny. Dokument będzie bowiem okazać za pomocą dowolnego urządzenia z kartą SIM - ważne, żebyśmy mogli odczytać wiadomość SMS. Testy pilotażowego programu potrwają do końca lipca.
Poniższy film przedstawia zalety systemu CEPIK 2.0. Został przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd, ale pozostaje aktualny.