DARPA stworzy implanty mózgu podłączane do komputera. Umysł pozwoli kontrolować przedmioty

Robert Kędzierski
Agencja DARPA chce stworzyć implanty mózgowe, które pozwolą na dużo łatwiejszą komunikację z komputerami. Technologia może być przełomem nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

Sterowanie przedmiotami za pomocą umysłu jest już dziś możliwe, ale skomplikowane. Amerykańska agencja DARPA chce jednak dokonać przełomu w tej dziedzinie. Ogłosiła, że w ramach projektu Neural Engineering System Design (NESD) przeznacza 65 mln dolarów na stworzenie nowego rodzaju implantów, które umożliwią dużo bardziej wydajną, dwukierunkową komunikację mózg-komputer. Beneficjentami grantów jest kilka uniwersytetów i firm badawczych.

Czytaj też: Jak będzie wyglądał smartfon przyszłości? Jaki smartfon, wszyscy będą mieli implanty.

Przełom ma polegać na znacznym zwiększeniu ilości neuronów biorących udział w komunikacji -  z kilkuset do ponad miliona. Warto przypomnieć, że ludzki mózg składa się z ok. 86 mld neuronów. 

DARPA liczy, że stworzenie nowej technologii pozwoli na interakcję mózgu i komputera w czasie rzeczywistym. Pozwoliłoby to najpierw lepiej zrozumieć procesy zachodzące w korze mózgowej. Jak wyjaśnia Tech Crunch chodzi głównie o przetwarzanie i "dekodowanie" mowy. Pracę mają zapewnić wyższą "rozdzielczość" i czułość nowych sensorów. 

"Neuronowa koronka" Elona Muska

DARPA nie jest jedyną instytucją, która pracuje nad ulepszeniem interfejsu opartego na falach mózgowych. W 2016 roku Elon Musk przedstawił koncepcję praktyczne zastosowanie "neuronowej koronki", autorskiego pomysłu interfejsu komputerowego mającego formę implantu, połączonego z korą mózgową. Miałby dać szansę dorównać inteligentnym maszynom. 

W marcu Musk założył firmę Neuralink, która ma umożliwić połączenie ludzkiego mózgu z maszynami. Musk nazywa swój pomysł "połączeniem biologicznej inteligencji i ludzkiej inteligencji". Ma to zwiększyć nasze możliwości, zlikwidować barierę, jaką jest interfejs. Dziś komunikacja z maszynami wymaga klawiatury, ekranu dotykowego, albo innego pośrednika.

DARPA rozwija technologię pozwalającą na sterowanie urządzeniami za pomocą fal mózgowych od końca lat 70. Znaczący postęp w tym obszarze dokonuje się od mniej więcej 20 lat. Dalsze ulepszenie technologii może sprawić że kontrolowanie urządzeń i przedmiotów za pomocą umysłu stanie się znacznie bardziej efektywne. Na taki przełom czekają nie tylko niepełnosprawni.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: