Globalna sprzedaż pecetów ciągle nurkuje. Wbrew oczekiwaniom analityków w wolniejszym tempie

Poprzednie prognozy analityków IDC oraz Gartnera dotyczące kondycji rynku pecetów okazały się nieco na wyrost. Owszem, globalna sprzedaż komputerów nadal notuje spadki, jednak nieco niższe, niż pierwotnie zakładano.

W drugim kwartale 2017 według szacunków IDC roku producenci komputerów wprowadzili na rynek 60,5 mln maszyn (spadek o 3,3 proc. rok do roku). Warto przypomnieć, że pierwotnie zakładano 3,9 proc. Z kolei Gartner informuje o 61,1 mln pecetów (spadek o 4,3 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2016 roku).

Prognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według IDCPrognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według IDC fot. IDC

Tak czy siak oznacza to, że każdego dnia na świecie na półki sklepowe nadal trafia sporo notebooków i komputerów stacjonarnych - średnio około 650 tys. sztuk.

Obie firmy dość jednoznacznie wskazują na tymczasowe wzrosty cen podzespołów jako jedną z przyczyn spadku zainteresowania kupnem nowych komputerów przez konsumentów. W tym kontekście wspomina się między innymi o pamięciach DRAM, panelach LCD oraz dyskach SSD.

Prognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według GartneraPrognozy dla rynku pecetów w Q2 2017 według Gartnera fot. Gartner

Liderem globalnej sprzedaży pecetów w kwartalnych prognozach obu firm analitycznych jest HP. Według danych Gartnera w Q2 2017 na rynek trafiło 12,69 mln komputerów marki (3,3 proc. więcej rok do roku), dając 20,8 proc. udziału. IDC również wskazuje na dominującą pozycję HP (13,78 mln sztuk, wzrost o 6,2 proc, z udziałem 22,8 proc).

Czytaj też: Microsoft chce zadbać o bezpieczeństwo komputerów z Windowsem 10. Nie wszystkim się to spodoba

Drugie miejsce w kwartalnych rankingach IDC i Gartnera należy Lenovo, zaś kolejne miejsca zajmują Dell, Apple oraz Asus.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o: