Użytkownicy sądzili, że to pomyłka. Microsoft potwierdza: koniec Windows 10 na te komputery sprzed kilku lat

Robert Kędzierski
Kilka dni temu niektórzy użytkownicy systemem Windows zobaczyli na ekranach swoich komputerów dziwny komunikat. Początkowo myśleli, że to błąd Microsoftu. Firma nieoczekiwanie potwierdziła jednak najgorsze obawy posiadaczy starszych maszyn.

Microsoft ogłosił oficjalną decyzję dotyczącą zakończenia wsparcia na komputery wyposażone w procesory z rodziny Atom Clover Trail . Oznacza to, że część użytkowników, która zakupiła budżetowe maszyny "w erze Windows 8" i przesiadła się na "dziesiątkę" nie dostanie kolejnych poprawek.

Boleśnie przekonali się o tym użytkownicy komputerów z procesorami Z2760, Z2520, Z2560 i Z2580. Przy próbie pobrania aktualizacji Windows 10 Creators zobaczyli na swoich komputerach komunikat o zakończeniu wsparcia.

Windows kończy wsparcie dla starszych komputerówWindows kończy wsparcie dla starszych komputerów thewindowsclub.com

Windows 10 nie jest już wspierany na tej maszynie.

To nie jest zbyt dobra wiadomość dla użytkowników, którzy przesiedli się z Windows 8 na Windows 10 zachęcani darmową aktualizacją. Nie jest to też dobra wiadomość dla tych, którzy kupili swoje komputery niedawno - mniej więcej dwa lata temu. Niektóre z nich mogą być odcinane od następnych aktualizacji Windows.

"10 lat wsparcia dla Windows 10"

Media przypomniały Microsoftowi, że wprowadzając Windows 10 na rynek złożył konsumentom obietnicę. Mieli otrzymać dziesięcioletnie wsparcie - do roku 2025.

Windows deklarował wsparcie dla Windows 10 do 2025 r.Windows deklarował wsparcie dla Windows 10 do 2025 r. Fot. Microsoft

Czytaj też: Nasza recenzja HP Elitebook x360 1030 G2 z Windows 10.

Decyzja Microsoftu może oznaczać, że starsze i słabsze procesory mogą być odcięte od kolejnych wersji Windows szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Niektórzy użytkownicy mogą uznać tempo wprowadzanych zmian za zbyt szybkie.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o: