Microsoft nie jest już dziś "tą firmą od Windowsa". Wielkie pieniądze zarabia w zupełnie innym miejscu

Daniel Maikowski
Microsoft ma za sobą kolejny bardzo solidny kwartał. Tradycyjnie już siłą, która napędza rozwój firmy z Redmond okazały się usługi w chmurze.

Microsoft zaprezentował wyniki za ostatni kwartał fiskalny (Q4'17). W tym czasie firma wygenerowała przychód na poziomie 23,3 mld dolarów (wzrost o 13 proc.), z zyskiem operacyjnym wynoszącym 5,3 mld dolarów (wzrost o 73 proc.), a także zyskiem netto wynoszącym 6,5 mld dolarów (wzrost o 112 proc.) 

Wyniki finansowe MicrosoftuWyniki finansowe Microsoftu fot. Microsoft

Biznes Microsoftu opiera się dziś na trzech odnogach:

1) Productivity and Business Processes (produktywność i procesy biznesowe) - Office, Exchange, SharePoint, Skype,  Dynamics oraz serwis LinkedIn.

2) Intelligent Cloud (inteligentna chmura) - Microsoft Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio oraz usługi Enterprise;

3) More Personal Computing - Windows, Xbox oraz sprzęt z rodziny Surface

Wyniki finansowe MicrosoftuWyniki finansowe Microsoftu fot. Microsoft

Office 365 wygrywa z.... Officem

W ostatnim kwartale oddział Productivity and Business Processes osiągnął przychód na poziomie 8,5 mld dolarów (wzrost o 21 proc.), a jest to m.in. zasługa Office'a 365.

Przychody z Office'a 365, który jest oferowany w modelu subskrypcyjnym są dziś wyższe od tych, które firma osiąga ze sprzedaży Office'a w tradycyjnym modelu licencyjnym. To kolejny dowód na to, że to chmura napędza dziś rozwój Microsoftu.

Warto zwrócić uwagę na LinkedIn. Serwis, który trafił w ręce Microsoftu pod koniec ub. roku po raz pierwszy przekroczył próg 1 mld dolarów kwartalnego przychodu. 

Azure będzie rosnąć bez końca?

Do bardzo dobrych wyników osiąganych przez oddział Intelligent Cloud zdążyliśmy się przyzwyczaić. W ostatnim  kwartale wygenerował on dla firmy z Redmond przychód na poziomie 7,4 mld dolarów (wzrost o 11 proc.) Usługa Microsoft Azure urosła o kolejne 94 proc. i wszyscy zastanawiają się dziś, gdzie leży sufit?

Jeszcze w 2015 r. prezes Satya Nadella zapowiedział, że chce, aby w ciągu trzech lat wszystkie usługi chmurze osiągnęły roczny przychód na poziomie 20 mld dolarów. Dziś są warte 18,9 mld dolarów. Oznacza to, że Nadella jest blisko realizacji tej obietnicy.

Satya NadellaSatya Nadella Fot. Johannes Marliem / Flickr (CC BY 2.0)

Zaskakujący Windows

Windows już dawno przestał być dla Microsoftu "oczkiem w głowie", ale nie oznacza to wcale, że gigant nie interesuje się dalszym rozwojem swojego systemu operacyjnego.

W ostatnim kwartale przychody ze sprzedaży Windowsa wzrosły o 3 proc, co jest dość zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę ogólną (słabą) kondycję rynku PC.

Przychody ze sprzedaży urządzeń z rodziny Surface spadły natomiast o 2 proc. Jest to jednak paradoksalnie dobry wynik, bo kwartał wcześniej spadek był znacznie większy.

Warto również dodać, że w czerwcu Microsoft wprowadził na rynek dwa nowe sprzęty - Surface Pro i Surface Laptop. Dlatego z oceną, jak radzi sobie na rynku sprzęt firmy z Redmond warto wstrzymać się conajmniej do kolejnego kwartału.

Ogółem, oddział More Personal Computing, który obejmuje również konsolę Xbox i skurczył się o 2 procent. i osiągnął przychód na poziomie 1,8 mld dolarów. 

Stabilizacja obrazu w aparacie? Sprawdzamy, czy można nagrać doskonałe wideo "z ręki"

Więcej o: