Android 8.0 Oreo już oficjalnie - premiera Google w dniu zaćmienia Słońca

Robert Kędzierski
Google wybrał wyjątkowy dzień, by zaprezentować oficjalną nazwę najnowszej wersji Androida. Wkrótce trafi do pierwszych użytkowników.

Android 8 ma już oficjalną nazwę - Oreo. Dla tych, którym nazwa niezbyt się podoba na pocieszenie przypominamy, że wcześniej "oficjalną" nazwą systemu był Octopus. To okazało się na szczęście jedynie internetowym żartem.

Google nie zdradza jeszcze wszystkich sekretów swojego systemu. Zapewnia jednak, że będzie "mądrzejszy, szybszy i potężniejszy niż kiedykolwiek". Mądrość ma zapewnić większe zaangażowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Szybkość przeprojektowanie systemu w celu zwiększenia jego wydajności. Bezpieczeństwo zapewni nowe narzędzie do wykrywania szkodliwego oprogramowania: Play Protect.

Android OreoAndroid Oreo Fot. Google

Firma informuje też, że "ósemka" została wyposażona w funkcje takie jak picture-in-picture i autofill ułatwiający logowanie do różnych usług. Android Oreo ma też być lepiej zabezpieczony. 

embed

Większość tych informacji jest jednak znana z dotychczasowych przecieków. 

Android wkrótce na twoim telefonie

Pierwsi użytkownicy, na razie w ramach testów, wkrótce otrzymają dostęp do obrazów  Open Source Project (AOSP). W pierwszej kolejności przeznaczone są na smartfony z rodziny Google: Pixel, Pixel XL, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, i Pixel C. 

Czytaj też: Unia Europejska nałożyła na Google gigantyczną karę. Chyba tego nie odczuli. 

Dotychczasowe informacje przekazane przez pierwszych testerów pozwalają opisać najważniejsze zmiany w systemu. Ma on zyskać nową szatę graficzną i kolorystykę (ma być "słodka", cokolwiek to znaczy), przeprojektowane centrum powiadomień (można nadawać im i dzielić na grupy). 

Nowe powiadomienia w Android OreoNowe powiadomienia w Android Oreo Fot. Google/Android Central

Premiera Androida O przebiegła dość niespodziewanie. Zamiast tradycyjnej konferencji i prezentacji wszystkich funkcji zobaczyliśmy jedynie prezentację nowego logo sprytnie nawiązującą do zaćmienia Słońca. Google wybrał dobry dzień na swoją premierę

Więcej o: