Sony pozwoli zamienić Androida na inny system w tym smartfonie. Oczywiście za dopłatą

Są pierwsze efekty współpracy Sony i Jolla. Androida na smartfonie Xperia X będzie zamienić na system Sailfish OS. Taka przyjemność będzie jednak kosztować.

Założona przez dwóch byłych pracowników Nokii, Jolla początkowo próbowała swoich sił sprzedając smartfony z systemem Sailfish OS - podobnie jak Android - opartym na jądrze Linux.

Na początku bieżącego roku fińskie przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z Sony i zapowiedziało stworzenie specjalnej odmiany systemu na smartfony Xperia.

Teraz firmy podzieliły się szczegółami projektu. System dostosowany do urządzeń od Sony został nazwany Sailfish X i zadebiutuje już 27 września. Na początku dostęp do niego uzyskają mieszkańcy Norwegii, Szwajcarii i wszystkich krajów Unii Europejskiej, nieco później także Amerykanie i Kanadyjczycy.

Na razie jedynym smartfonem, który został przystosowany do pracy z Sailfish X jest Xperia X ze średniej półki cenowej. Urządzenie nie będzie jednak sprzedawane z fińskim systemem, a trzeba go będzie zainstalować samodzielnie.

 

Rozwiązanie jest jednak bardzo kłopotliwe. Nie dość, że dostęp do Sailfish X będzie kosztował 50 euro (ok. 215 zł), to do jego instalacji wymagany będzie komputer z Linuxem i trochę wiedzy w temacie. Proces instalacji może zatem nie być łatwy, w przeciwieństwie do tego co twierdzi Jolla. 

Twórcy systemu chwalą się kilkoma zaletami względem Androida, jednak nie ukrywają też wad. Na swoim blogu wprost informują, że kilka modułów jak Bluetooth, barometr, licznik kroków, radio FM, czy niezmiernie ważny czytnik linii papilarnych na razie nie są wspierane.

Jolla zamierza więc wypuścić niedopracowany system na działający pod kontrolą Androidą smartfon od Sony i pozbawić użytkowników kilku znaczących funkcji.

Wygląda więc na to, że Sailfish OS, pomimo współpracy z japońskim gigantem na razie nie ma większych szans na sukces.

Więcej o: