IFA 2017: Logitech prezentuje innowacyjną klawiaturę Craft. Podobne rozwiązanie ma tylko Microsoft

Nie sądziłem, że w temacie klawiatur da się jeszcze wiele poprawić. Tymczasem Logitech bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i udowodnił, że miejsca na innowacje jest tu jeszcze bardzo wiele. Poznajcie bliżej ich najnowszą bezprzewodową klawiaturę o nazwie Craft.

Logitech Craft to jedna z najnowszych propozycji uznanego producenta akcesoriów, którą pokazano po raz pierwszy na tegorocznych targach IFA w Berlinie. Przy pierwszym kontakcie robi bardzo dobre wrażenie, a uwagę zwraca przede wszystkim wykonany z anodyzowanego aluminium pasek nad klawiszami, gdzie w lewym rogu mieści się niewielkie pokrętło, nazywane przez producenta Koroną. To ono jest właśnie tzw. mózgiem produktywności.

 

Rozwiązanie przypomina nieco obrotowy kontroler Surface Dial, który mogliśmy zobaczyć przy okazji premiery komputera Surface Studio od Microsoftu. Jest jednak na stałe zamontowane na klawiaturze, co wcale nie ogranicza jego funkcjonalności. Podobnie jak w przypadku swojego większego odpowiednika służy do łatwiejszego kontrolowania różnych parametrów w najpopularniejszych aplikacjach.

Co ciekawe, kontroler reaguje nie tylko na obracanie, ale również na sam dotyk, który wywołuje na ekranie dodatkowe menu z parametrami dostępnymi dla danej aplikacji lub narzędzia. Na razie Logitech stworzył kilkanaście profili dla aplikacji (pakiet Adobe, Microsoft Office, przeglądarki internetowe oraz Spotify) jednak za sprawą udostępnienia wkrótce narzędzi dla programistów (SDK), każdy producent aplikacji będzie w stanie zaadaptować ją dla Logitech Craft.

 

W zależności od aplikacji lub parametru narzędzia pokrętło w klawiaturze Logitech Craft zmienia swój skok oraz czułość. W praktyce działa to bardzo precyzyjnie wtedy kiedy tego akurat potrzebujemy. Skok przy mniej wymagających narzędziach jest odpowiednio wyczuwalny. W dodatku możemy niejako kontrolować dwie aplikacje w jednym czasie (przykładowo pracować w Photoshopie i używać kontrolera do przyciszenia muzyki w Spotify). To tzw. globalne kontrolowanie parametrów, widoczne na powyższym filmie.

Logitech Craft jest kompatybilna z Windows oraz Mac OS. Na poszczególnych klawiszach zaznaczono nawet specyficzne funkcje dla obu systemów. Wbudowaną baterię ładujemy przez port USB typu C. Sprzęt będzie kosztować 199 euro i trafi do sprzedaży już w połowie września.

- - -

Jesteśmy na największych europejskich targach elektroniki użytkowej. Wszystkie relacje, zdjęcia i inne materiały z IFA 2017 w Berlinie znajdziecie w tym miejscu.

Więcej o: