Szpiegowskie oprogramowanie w laptopach Lenovo? Jest wyrok, będzie odszkodowanie

Robert Kędzierski
Amerykańska komisja handlu nakazała Lenovo zapłacić 3,5 mln dol. kary za - jak stwierdziła - szpiegowskie oprogramowanie, które preinstalowano w niektórych modelach laptopów sprzedawanych przez firmę. Chińska spółka utrzymuje, że jest niewinna.

W 2015 roku media informowały o kłopotach użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić laptopy Lenovo. Niektórzy z nich musieli zmagać się z dość agresywnym oprogramowaniem odpowiedzialnym za reklamy.

VisualDiscovery, aplikacja stworzona przez firmę Superfish, została zakwalifikowana przez specjalistów jako klasyczny adware - szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest wyświetlanie uciążliwych reklam. Użytkownik, który padł ofiarą aplikacji w wynikach wyszukiwania widział liczne reklamy i linki. Aplikacja manipulowała też certyfikatami SSL tak, by oszukać

Dodatkowo programy tego typu gromadzą dane wykorzystując niedozwolone techniki, dlatego nazywane są też szpiegowskimi. Jedną z technik wykorzystywanych przez aplikację był atak man-in-the-middle, który umożliwia przechwytywanie danych logowania do serwisów internetowych. 

Amerykańska komisja handlu uznała, że Lenovo musi ponieść konsekwencje za wprowadzenie do obrotu komputerów z preinstalowanym oprogramowaniem Superfish. Chińska firma ma zapłacić łącznie 3,5 mln dol. odszkodowania. 

Czytaj też: W Lenovo dalej wierzą w modułowe telefony. Oto najnowsze urządzenia, które można składać niczym klocki. 

Lenovo od początku twierdził, że zakwestionowana aplikacja nie bada zachowania użytkownika w sposób niedozwolony, a opiera się jedynie na historii wyszukiwania. IBTimes donosi, że w wydanym doświadczeniu Lenovo zapewnia, że zmieniło swoją politykę prywatności w celu zwiększenia ochrony konsumenta. Firma zapewnia też, że ograniczyła ilość oprogramowania firm trzecich preinstalowanego na sprzedawanych laptopach. 

***

Więcej o:
Komentarze (23)
Lenovo zapłaci karę za rzekomo szpiegowskie oprogramowanie Superfish preinstalowane w niektórych laptopach
Zaloguj się
 • 2tiredd

  Oceniono 5 razy 3

  Dlatego kupię Acera. Stary przeżył 10 lat, nie psuł się, nie miał preinstalowanych apek firm trzecich i adware. Lenowo zawsze było na końcu - jako tani śmieciowy produkt. Mieliśmy w firmie ich strasznie zawodne pc.

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 3 razy 3

  3,5 mln. Smiechu warte.

 • tonny_b

  Oceniono 1 raz 1

  Windows, Kaspersky, Google (w tym Android, Chrome) - to tak z brzegu. Kogoś to dziwi? Ja zawsze po zakupie laptopa formatuję dysk i instaluję system na nowo i jeśli tylko wiem, że nie będą mi potrzebne specjalistyczne aplikacje - instaluję linuksa, a Windows co najwyżej na wirtualnej maszynie bez dostępu do Internetu. Nie mam gwarancji, że nie szpieguje mnie bezpośrednio sprzęt, a wiem, że takie możliwości są. Ale ile mogę, to robię. Korzystając z komputera, trzeba mieć świadomość, że inni są w stanie zobaczyć, co robimy. Takie czasy i nic na to nie da się poradzić.

 • wg70

  Oceniono 3 razy 1

  A właśnie miałem jechać do Saturna po upatrzonego laptopa Lenovo.
  Teraz muszę to przemyśleć

 • darek638

  Oceniono 3 razy 1

  Lenovo jest firmą Chińsko Amerykańską z siedzibą w Karolinie Północnej.
  Jeśli chodzi o smartfony ma fuzję z Motorolą. Kto się interesuje smartfonami
  wie o co chodzi.

 • adamschodowy

  0

  strach pomyśleć co by było gdyby ruscy jakimś cudem zostali wielkim producentem komputerów - wyskakiwałyby pop-up-y: "putin to bóg, jemu się akurat przedawni", "banderowcy czczą banderę", "antifa to bandyci", "rząd ukrywa zbrodnie imigrantów", "zła unia boi się nord-streamów II, III i IV ", "nato nęka nad morzem północnym biedne słowiańskie patrolówki rosji" itp

 • zxraf48kb

  0

  Uff.
  Na szczęście to tylko hipermarketowe. Qrde cała firma mi chodzi na Lenovo ale na szczęście X

 • foolbuster12

  0

  Uciążliwa nachalność to chyba cecha narodowa Chińczyków. Od jednego Chińczyka już od paru miesięcy dostaję codziennie 1 do 3 egzemplarzy tego samego mailu, w którym reklamuje swoją teorię fizyczną. (U mnie te maile lądują od razu w spamie, ale on tego nie wie i wysyła dalej.) W oprogramowaniu Lenovo, jak widać, zastosowali tę swoją nachalność do reklam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX