Szpiegowskie oprogramowanie w laptopach Lenovo? Jest wyrok, będzie odszkodowanie

Robert Kędzierski
Amerykańska komisja handlu nakazała Lenovo zapłacić 3,5 mln dol. kary za - jak stwierdziła - szpiegowskie oprogramowanie, które preinstalowano w niektórych modelach laptopów sprzedawanych przez firmę. Chińska spółka utrzymuje, że jest niewinna.

W 2015 roku media informowały o kłopotach użytkowników, którzy zdecydowali się zakupić laptopy Lenovo. Niektórzy z nich musieli zmagać się z dość agresywnym oprogramowaniem odpowiedzialnym za reklamy.

VisualDiscovery, aplikacja stworzona przez firmę Superfish, została zakwalifikowana przez specjalistów jako klasyczny adware - szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest wyświetlanie uciążliwych reklam. Użytkownik, który padł ofiarą aplikacji w wynikach wyszukiwania widział liczne reklamy i linki. Aplikacja manipulowała też certyfikatami SSL tak, by oszukać

Dodatkowo programy tego typu gromadzą dane wykorzystując niedozwolone techniki, dlatego nazywane są też szpiegowskimi. Jedną z technik wykorzystywanych przez aplikację był atak man-in-the-middle, który umożliwia przechwytywanie danych logowania do serwisów internetowych

Amerykańska komisja handlu uznała, że Lenovo musi ponieść konsekwencje za wprowadzenie do obrotu komputerów z preinstalowanym oprogramowaniem Superfish. Chińska firma ma zapłacić łącznie 3,5 mln dol. odszkodowania. 

Czytaj też: W Lenovo dalej wierzą w modułowe telefony. Oto najnowsze urządzenia, które można składać niczym klocki. 

Lenovo od początku twierdził, że zakwestionowana aplikacja nie bada zachowania użytkownika w sposób niedozwolony, a opiera się jedynie na historii wyszukiwania. IBTimes donosi, że w wydanym doświadczeniu Lenovo zapewnia, że zmieniło swoją politykę prywatności w celu zwiększenia ochrony konsumenta. Firma zapewnia też, że ograniczyła ilość oprogramowania firm trzecich preinstalowanego na sprzedawanych laptopach. 

***

Więcej o: