Nowy zestaw baterii Samsunga do samochodów elektrycznych. Auto przejedzie na nich nawet 700 km bez ładowania

Na Międzynarodowych Targach Samochodów i Tuningu IAA we Frankfurcie nad Menem, koreański producent zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie baterii litowo-jonowych przeznaczonych do aut elektrycznych.

Rozwiązanie określane przez Samsunga SDI mianem “wielofunkcyjnego zestawu baterii” opiera się na konstrukcji modułowej. Ilość modułów da się zatem dopasować do gabarytów i możliwości konstrukcyjnych danego pojazdu. Dla przykładu zastosowanie 20 modułów w aucie klasy premium pozwala przejechać dystans nawet 700 km na jednym ładowaniu. Z kolei montaż 10 - 12 modułów zapewnia pokonanie dystansu około 300 km.

Koreańczycy liczą na spore zainteresowanie branży motoryzacyjnej modułowymi zestawami baterii i zwiększenie swojego udziału w tym segmencie rynku. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Samsung SDI zakończył budowę wartej 358 mln dolarów fabryki baterii litowo-jonowych na Węgrzech. Produkcja ruszy tam w drugim kwartale przyszłego roku.

Czytaj też: LG tworzy chemiczną spółkę w Polsce. Zainwestuje 1,4 mld zł

To nie jedyne nowości, jakie Samsung SDI przywiózł do Frankfurtu. Pokazano również ogniwa o obniżonym profilu (tzw. "Low Height Cell"), o 20 proc. niższe od obecnie dostępnych na rynku, co umożliwić ma lepsze zagospodarowanie przestrzeni pasażerskiej wewnątrz auta elektrycznego.

Tymczasem konkurencja nie śpi. Jak informowaliśmy pod koniec sierpnia, mocny atak na produkcję baterii do samochodów elektrycznych przypuszcza również LG Chem. Koszt budowy rozpoczętej w ubiegłym roku budowy fabryki LG Chem Wrocław Energy sp. z o.o wycenia się na 1,4 mld złotych. Obiekt o powierzchni 41 tys. metrów kwadratowych będzie drugą pod względem wielkości fabryką LG wytwarzającą akumulatory.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat