Nie aktualizujesz Windows? Od wczoraj można cię szpiegować. Microsoft wydał łatę

Robert Kędzierski
Microsoft wydał wczoraj ważną łatkę dla Windows. Kto jej nie pobierze, naraża się na infekcję jednym z najgroźniejszych wirusów świata. Wykorzystują go rządy, by infekować wybrane maszyny.

Microsoft wydał wczoraj ważną aktualizację Windows 7 i Windows 10. Zabezpiecza ona przed możliwością wykorzystania odkrytej niedawno groźnej luki w NET Framework.

Podatność, którą opisali eksperci z firmy FireEye, umożliwiała zainfekowanie komputera jednym z najgroźniejszych programów, uznawanych przez ekspertów za szpiegowskie. Chodzi o narzędzie FinSpy, które jest wykorzystywane m.in. przez rządy wielu państw do inwigilowania komputerów wybranych osób. Takie stwierdzenia znalazły się w raporcie WikiLeaks w 2014 roku. 

Czytaj też: Wobec tego narzędzia cyberprzestępców jesteśmy w zasadzie bezradni.

Infekcja wymaga interakcji ze strony użytkownika, jest jednak prosta w przeprowadzeniu. Link prowadzący do FinSpy można bowiem z łatwością zaszyć w zwykłym dokumencie Worda. 

Obecność kolejnej luki w Windows jest dowodem na to, że warto korzystać z aktualnego systemu. Inaczej jesteśmy narażeni na infekcje wykorzystujące różnego rodzaju luki. Tylko w tym miesiącu Microsoft załatał 81 mniej groźnych luk w swoich systemach. 

***

Więcej o:
Komentarze (55)
Microsoft wydał łatę po odkryciu groźnej luki w kilku wersjach Windows
Zaloguj się
 • jami100

  Oceniono 12 razy 10

  Przecież każdy jako tako rozgarnięty użytkownik komputera wie, że każda nowa wersja systemu w coraz większym stopniu ubezwlasnowolnia użytkownika. Tak, tak, to wszystko dla waszego dobra.

 • pan_glosny

  Oceniono 15 razy 9

  "Obecność kolejnej luki w Windows jest dowodem na to, że warto korzystać z aktualnego systemu". To dowód na to, żeby do celów: internet, youtube, netflix, office, filmy korzystać z Linuxa.

 • lares87

  Oceniono 7 razy 5

  nowa łatka pozwoli na szpiegowanie tylko przez rzad USA

 • oszrany

  Oceniono 6 razy 4

  A to ciekaw, Windows Update nie wykrywa zadnych aktualizacji dla 7 ;)

 • marekptr

  Oceniono 8 razy 4

  Moj komputer nie jest podlaczony do internetu. To sie przenosi powietrzem czy jak?

 • maxstirner

  Oceniono 3 razy 3

  Owszem, ale do tego trzeba ufać Microsoftowi, według mnie nikt rozsądny nie myśli chyba, że największy system operacyjny świata nie ma backdoora. Myślę, że ludzie są gotowi poświęcić prywatność dla wygody i z przyzwyczajenia więc taki news na nikim nie zrobi wrażenia, zresztą z podobnych przyczyn ludzie ciągle domagają sie nowych kamer wkoło. Gdyby chodziło o prywatność, dawno rządziłyby Uniksy

 • st74

  Oceniono 11 razy 3

  Mam Windows 7 i nie aktualizuje od czasów SP1 (aktualizacje wyłączone). Nie ma nawet antywirusa.
  Mam za to święty spokój gdy pracuje na laptopie!

 • kmrp

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe ile backdoorów jest WYMUSZONYCH na Microsofcie przez owe rządy... Czy nie można oprogramowania napisać raz a dobrze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX