Wyłączasz Wi-Fi i Bluetooth w iPhonie, a tymczasem one nadal pozostają włączone. To nie błąd. To funkcja iOS 11

Wyłączanie Wi-Fi oraz Bluetooth w telefonie nie tylko wpływa na oszczędność energii, ale również wpływa na poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Tymczasem w iOS 11 wyłączenie obu funkcji z poziomu centrum sterowania tak naprawdę wcale ich nie wyłącza.

Wydaje się czymś naturalnym, że jeśli z poziomu centrum sterowania chcemy wyłączyć Wi-Fi oraz Bluetooth, to chodzi nam właśnie o wyłączenie obu czujników. Tymczasem jak donoszą specjaliści ds. bezpieczeństwa w iOS 11, najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego dla smartfonów Apple to nie wystarczy.

Okazuje się, że wspomniana wcześniej operacja jedynie odłącza telefon od sieci Wi-Fi oraz urządzeń sparowanych przez Bluetooth. To błąd? Bynajmniej. Z dokumentacji Apple dotyczącej iOS 11 tak właśnie ma to wyglądać. Dzięki temu użytkownik ma mieć możliwość swobodnego korzystania z różnych usług i urządzeń: lokalizacji, AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, czy zegarka Apple Watch.

Po wywołaniu centrum sterowania przeciągnięciem palca od dołu ekranu, klikamy na ikony Wi-Fi oraz Bluetooth, ale nie znaczy to, że w ten sposób wyłączamy oba czujniki. Aby to zrobić, trzeba przejść do ustawień głębiej i powtórzyć całą operację dla każdego z nich. Dodatkową 'zmyłkę' może stanowić fakt, że ikony Wi-Fi oraz Bluetooth znikają od razu, zatem użytkownik może nie mieć świadomości, że są nadal włączone.

 

Czytaj też: iOS 11 dziś do pobrania. Najbardziej zyskają właściciele iPadów Pro. Zmian jest wiele

I tu pojawia się mały problem. Po pierwsze niepotrzebnie obciążamy baterię telefonu. Na szczęście pod tym względem wiele już poprawiono i zużycie energii przez oba czujniki nie jest już tak znaczące.

Pozostaje jednak drugi problem - narażamy się na możliwość ingerencji osób trzecich, które mogą bez naszej wiedzy chcieć połączyć się z urządzeniem. Niedawno pisaliśmy o poważnej luce w Bluetooth, do której wykorzystania nie trzeba nawet dokonywać wstępnego parowania z telefonem. Po trzecie użytkownicy przyzwyczajeni do starej formy działania będą musieli przywyknąć do nowego rozwiązania. Na razie ma ono zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o:
Komentarze (35)
Skomplikowane wyłączanie Wi-Fi oraz Bluetooth w iOS 11. Według Apple tak miało być
Zaloguj się
 • po_co_mi_konto

  Oceniono 12 razy 12

  Panie Sebastianie. WiFi i Bluetooth można nazywać na różne sposoby ale na pewno to nie są czujniki.

 • freejazzy

  Oceniono 9 razy 7

  A skoro już jesteśmy przy Apple - najnowsza przeglądarka Safari poradziła sobie w końcu z waszymi durnymi filmikami odtwarzanymi automatycznie na stronach gazety. Koniec z wkurzającym i pojawiającym się znienacka rykiem muzyczki z jakiegoś filmiku niewartego uwagi. To błąd? Bynajmniej! Tak właśnie powinno to działać. I nie bez satysfakcji dorzucę jeszcze: wsadźcie sobie teraz swoje filmy do /dev/null...

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  Nadal Wi-Fi i Bluetooth mozna calkowicie odlaczyc innym sposobem. Nie zawsze musi byc tak jak ktos sobie to wyobraza. Wlasnie zrobilem upgrade na iOS 11 i jestem zadowolony.

 • maxam

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem tą decyzję Apple, biorąc pod uwagę konieczność komunikacji z innymi akcesoriami. IMO jednak mogli rozwiązać to lepiej - umożliwiając wyłączenie WiFi i BT z centrum sterowania przy pomocy force touch. Niestety tak nie jest i trzeba grzebać w ustawieniach. Przy okazji: wczoraj iOS11 wyssał energię z mojego iPhone 7 bardzo szybko, być może właśnie przez w/w problem, bo nie wyłączyłem WiFi i BT zupełnie od razu, tylko jak bateria byla już na wyczerpaniu. Warto się ws3mać i poczekać na recenzje i feedback użytkowników.

 • Mariusz HL

  Oceniono 1 raz -1

  HUAWEI MATE 10 niedługo pokaże co to jest wprowadzić do sprzedaży urządzenie z prawdziwie innowacyjnym SOC KIRIN 970 i czar pryśnie jak dobrze działa system operacyjny IOS bo Android z lepszym wsparciem nie tylko dewelopera może robić to lepiej.

 • jan.janowicz65

  Oceniono 6 razy -2

  Sebastianie Górski, jak nie masz pojęcia o temacie to nie wypowiadaj się, oszczędzisz sobie wstydu a czytelnikom irytacji, może jakiś temat rolniczy albo o pierdołach będzie bardziej pasował do Twoich zainteresowań, jeżeli jednak nie, to się zamknij.

 • Adam Adamowicz

  Oceniono 8 razy -4

  Nigdy tego sprzętu nie kupię,nie dlatego że jest za drogi bo jest za drogi,ale głównie dlatego że jest niefunkcjonalny pod względem personalizacji i oszukuje tak naprawdę użytkownika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX