iOS 11 dziś do pobrania. Najbardziej zyskają właściciele iPadów Pro. Zmian jest wiele

Robert Kędzierski
Już dziś Apple udostępni użytkownikom najnowszą wersję swojego systemu na urządzenia mobilne. iOS 11 wprowadza szereg zmian. Kilka ma mieć kluczowe znaczenie dla podniesienia wydajności.

Użytkownicy iPhone'ów i iPadów już dziś będą mogli pobrać najnowszą wersję systemu. Apple udostępni finalną wersję iOS 11 dziś o godz. 19. 

Zmian w systemie jest wiele. Jedne mają znaczenie kosmetyczne, dzięki innym urządzenia mają szansę stać się bardziej wydajne. Wśród tych, które znamy z premiery iPhone'a X należy wymienić technologię Face ID. Rozpoznawanie użytkownika za pomocą trójwymiarowego skanu twarzy ma zastąpić nieco już wiekowe Touch ID, czyli skaner linii papilarnych. 

Wielowątkowość w lepszym wydaniu

Na nowych funkcjach iOS 11 najbardziej skorzystają właściciele iPadów, które mają lepiej sprawdzać się w bardziej zaawansowanej pracy. Umożliwi to lepsza wielowątkowość dzięki zmienionej funkcji "Przeciągnij i upuść". iPad umożliwi interakcje pomiędzy dwiema aplikacjami wyświetlonymi na podzielonym ekranie. Dane i pliki będzie można przekazywać pomiędzy nimi przeciągając palcem po ekranie. W ten sposób skorzystamy na przykład z wprowadzonego do iOS 11 managera plików.

 

Wygodniejsze przełączanie pomiędzy aplikacjami ma umożliwić nowy Dock.   

Apple przekonuje że iPad Pro będzie lepszym narzędziem pracy dzięki lepszej integracji z rysikiem Apple Pencil.

Apple Pencil ma działać lepiej w iOS 11Apple Pencil ma działać lepiej w iOS 11 Fot. Apple

Manager plików - po raz pierwszy w iOS

Nowością w iOS jest też aplikacja Files App - niedostępny dotychczas dla użytkowników iPhone'ów i iPadów manager plików. Pozwoli zarządzać nie tylko plikami zapisanymi lokalnie, ale i tymi przechowywanymi w zewnętrznej chmurze.

Nowe centrum zarządzania

Apple zmienia też Control Center. W iPhone'ach i iPadach wprowadza podział poszczególnych funkcji na osobne panele. Menu z nimi będzie rozwijane ruchem palca z dołu ekranu. Bardziej wyrazisty podział, możliwość indywidualnego dostosowania i czytelność skrótów sprawią, że ten element systemu stanie się bardziej wygodny. 

Control Center w iOS 11Control Center w iOS 11 Fot. Apple / za 9to5Mac

Lepsze filmy i zdjęcia

Apple udoskonala też jedną z najważniejszych funkcji - aplikację do wykonywania zdjęć i filmów. Przykładowo iPhone 7 Plus zyska dzięki nowemu systemowi stabilizację obrazu, funkcję True Tone, tryb portretowy i tryb HDR.

embed

Live Photos również zostaną ulepszone. Lepszą jakość ma umożliwić nowy mechanizm kompresji HEIF. Animowane zdjęcia będzie też można przycinać i zapętlać oraz konwertować. 

embed

Rzeczywistość rozszerzona - VR i AR

Apple przygotowuje się też na rewolucję związaną z rzeczywistością wirtualną i rozszerzoną. W iOS 11 mają się pojawić specjalne aplikacje umożliwiające interakcje z cyfrowo wytworzonym światem. 

embed

Bezpieczniejsza jazda

Dzięki nowemu systemowi, iPhone samodzielnie rozpozna, że użytkownik prowadzi samochód i włączy tryb "Nie przeszkadzaj podczas jazdy samochodem".

Apple ma blokować niektóre aplikacje podczas prowadzenia samochoduApple ma blokować niektóre aplikacje podczas prowadzenia samochodu Fot. Apple

Funkcja uniemożliwi też wywoływanie powiadomień aplikacji, co ma wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa  - iPhone nie pozwoli więc, o ile nie wyłączymy tego zabezpieczenia, na pisanie wiadomości tekstowych w trakcie prowadzenia pojazdu. 

Nowy sklep

Użytkownicy iOS 11 będą też w wygodniejszy sposób pobierać gry i aplikacje. Apple zmodyfikował ich podział wprowadzając np. listę najpopularniejszych pozycji danego dnia. Ulepszono też podgląd działania aplikacji - pliki wideo prezentujące ich działanie mają ładować się szybciej. 

Czytaj też: Co wiemy o Apple po premierze iPhone'a X? Czas pogodzić się z jedną kluczową kwestią. 

Nowy iOS umożliwi też łatwiejsze dzielenie się Wi-Fi z przyjaciółmi.

Liczne zmiany w aplikacjach

Zmian w systemie jest więcej - asystentka Siri ma na przykład brzmieć bardziej naturalnie. Apple wprowadzi też ulepszenia w systemie płatności. Liczne zmiany zostaną też wprowadzone w poszczególnych aplikacjach takich jak mapy czy Apple Music, News, iMessage. 

Inne nowe funkcje, jak animowane emoticony "sterowane" twarzą z jednej strony uznać należy za istotną nowość, z drugiej trudno traktować je z pełną powagą. 

embed

Serwery Apple powinny umożliwić ściągnięcie nowego systemu tuż przed godz. 19. 

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?