Bill Gates: "Wprowadzenie kombinacji klawiszy Ctrl, Alt, Delete było błędem". Jest lepsze rozwiązanie

Gdyby można było cofnąć czas, pewnie wiele osób zdecydowałoby się skierować różne ważne sprawy życiowe na nieco inne tory. Okazuje się, że o naprawieniu swoich błędów myśli nawet sam Bill Gates.

Współzałożyciel Microsoftu przyznał niedawno, że gdyby mógł cofnąć się w czasie, zastąpiłby jednym przyciskiem słynną sekwencję klawiszy (Ctrl + Alt + Delete), która w zależności od wersji systemu Windows umożliwiała zrestartowanie komputera, wyświetlanie menedżera zadań lub przełączanie użytkowników.

Kłopotliwe pytanie o słynną kombinację padło na Bloomberg Global Business Forum. Winą za ostateczną decyzję o implementacji 3-klawiszowej kombinacji Gates obarcza (już nie pierwszy raz w historii) deweloperów z firmy IBM, z którymi w tamtym czasie współpracował Microsoft.

W jego opinii możliwe było wykorzystanie pojedynczego klawisza uruchamiającego wspomniane wyżej funkcje, ale ludzie odpowiedzialni za design klawiatury (tu pada nazwisko inżyniera IBM, Davida Bradley’a) nie byli zbyt skłonni w tym pomóc. Gates bierze odpowiedzialność za to również na siebie, przyznając się do błędu.

Czytaj też: Windows 10 Fall Creators Update trafi do użytkowników w październiku. Nie do wszystkich

Z Ctrl, Alt, Delete nie jest też zadowolony wspomniany wcześniej David Bradley. Jak wspomina po latach, pracując pod presją czasu nad systemem Windows funkcja została wdrożona zbyt pośpiesznie (w zaledwie 10 minut), a w kolejce czekało już kolejnych 100.

Początkowo programiści IBM używali skrótu na etapie projektowania systemu i w domyśle miał on pozostać znany wyłącznie wąskiej grupie specjalistów. Nikt nie przypuszczał, że po latach stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych sekwencji klawiszy, nieodłącznie związaną ze środowiskiem Windows.

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (92)
Bill Gates przyznaje, że kombinacja klawiszy Ctrl, Alt, Delete była błędem
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 27 razy 19

  A niby czemu był to błąd? Do resetowania systemu i innych podobnie radykalnych ruchów, kombinacja klawiszy, której nie da się wcisnąć niechcący, jest idealna. No i jak to już zauważył przedmówca, jest jeszcze sprawa kota.

  A tak na marginesie: we wczesnych latach 90-tych pracowałem za oceanem przy stacji roboczej IBM, która czasami się zawieszała. Dzwoniło się wtedy do działu IT i podawało przez telefon numer stacji, oni po dłuższej chwili zdalnie ją resetowali. Ten sam efekt, tyle że natychmiast i bez ruszania tyłka, dawało użycie trzech króli, ale o tym ŻADEN z kilkudziesięciu amerykańskich profesjonalistów, z którymi pracowałem, nie wiedział.

 • p406_737u

  Oceniono 22 razy 18

  Ctrl-Alt-Del był wymyślony jeszcze w czasach DOSa i powodował reset systemu, bez pytania! Dlatego wymyślono trzy klawisze, wówczas tak rozłożone w klawiaturze, że nie dały się obsłużyć jedną ręką. Gadanie o wdrażaniu tej kombinacji w Windzie, to bzdety - to jest spadek po DOSie, na którego pierwsze Windowsy były nakładką.

 • antypopis2

  Oceniono 6 razy 6

  Co za brednie. Przecież tego skrótu nie wymyślili w Windows.
  Przez wiele lat funkcjonował we wszystkich DOS-ach, zanim jeszcze nikomu nie śniło się o Windowsie.

 • pisdode

  Oceniono 6 razy 6

  Bzdura.Kombinacja chroni przed pochopnym lub przypadkowym resetem, który nie jest tak zupełnie nieszkodliwy.

 • szlachcic

  Oceniono 10 razy 6

  Bill, co ty pie.........? To jest tak samo jakby powiedziec po ch.... sa shifty i ctrle? Przeciez mozna zrobic dodatkowe klawidze i znak dolara robic jednym palcem a nie dwoma rekoma i mozna byloby sobie pis piwo przy tym
  Co bysmy zyskali? ze restartowac mozna byloby jednym palcem a w drugiej rece trzymac kufel piwa
  Co bysmy stracili? przypadkowe restarty, niepotrzebny dodatkowy klawisz

 • n29a

  Oceniono 7 razy 5

  "Czemu Winda tyle kosztuje?"
  "Bo za błędy się płaci"
  :)

 • matriks57

  Oceniono 3 razy 3

  nikt nie pisze że kombinacja klawiszy była nazywana, trzema królami. kto za...........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX