Mercedes-Benz wyda miliard dolarów na budowę elektrycznych aut w USA. Elon Musk: "Stać ich na dużo więcej"

Daimler AG zamierza całkowicie zelektryfikować swoje portfolio do 2022 roku. Większość modeli Mercedes-Benz z nowej serii EQ będzie zbudowana w USA. Na rozbudowę amerykańskiej fabryki w Alabamie gigant wyda miliard dolarów. Na reakcję Elona Muska nie trzeba było długo czekać.

Znajdująca się pod Tuscaloosa w stanie Alabama 20-letnia fabryka Mercedesa dotychczas produkująca głównie auta typu SUV, zostanie powiększona o ponad 90 tys. metrów kwadratowych. Prace rozpoczną się już w przyszłym roku, a produkcja pierwszych elektrycznych wersji wystartuje dwa lata później. Już teraz wiadomo, że przedsięwzięcie wygeneruje przynajmniej kilkaset nowych miejsc pracy.

 

Koszt inwestycji jaką zamierza pokryć Daimler AG wynosi miliard dolarów. Poza samymi autami Mercedes-Benz będzie również produkować własne baterie w Alabamie. Szczególnie w Standach Zjednoczonych, poza oczywistą bliskością liniii produkcyjnej elektrycznych aut może dać to Daimlerowi mocne podparcie do konkurowania z Teslą w segmencie akumulatorów domowych.

Na wieści o elektrycznej ekspansji Mercedesa zareagował sam Elon Musk na Twitterze. W jego opinii kwota jaką niemiecki gigant motoryzacyjny zamierza przeznaczyć na ten cel powinna być nawet dziesięciokrotnie wyższa.

Czytaj też: Współpraca Tesli i AMD? Elon Musk chce mieć własny procesor dla sztucznej inteligencji w autonomicznych pojazdach

Daimler AG nie jest pierwszym dużym koncernem motoryzacyjnym, który decyduje się na elektryfikację swoich produktów. Już dwa lata temu podobne kroki zapowiedział Ford, który w produkcję aut elektrycznych zamierza zainwestować nawet 4,5 mld dolarów. Rok później do wyścigu zdecydował się dołączyć Volkswagen.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o: