Antoni Macierewicz: W piątek doszło do kolejnego ataku cybernetycznego ze strony Rosji

Robert Kędzierski
Antoni Macierewicz poinformował, że w piątek doszło do "kolejnego cyberataku" na Polskę. Ofiarami padły też inne kraje, ale to polscy specjaliści mieli sobie z nim poradzić jako jedyni.

"Mieliśmy już trzeci kolejny atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęście w Polsce go odparliśmy. Ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem" - powiedział dziś w rozmowie z TVP, cytowanej przez PAP, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. 

Wyjaśnił, że celem ataku były zagraniczne filie ukraińskich firm. Stwierdził przy tym, że systemy komputerowe znajdujące się w innych europejskich państwach zostały skutecznie zaatakowane. Polska cyberprzestępców odparła, ale Macierewicz ostrzega, że zagrożenie będzie rosło. 

Za sukces odpowiedzialni mieliby być specjaliści z Narodowego Centrum Kryptologii. Jest to jednostka podległa Ministerstwu Obrony Narodowej, zajmująca się badaniami i wdrażaniem rozwiązań kryptograficznych na potrzeby polskiej administracji publicznej i wojska. NCK zostało utworzone z inicjatywy MON w kwietniu 2013 roku. W 2014 roku  zapowiedziano uruchomienie w ramach NCK Centrum Operacji Cybernetycznych.

Organizacja na co dzień współpracuje ze służbami specjalnymi: Służbą Wywiadu Wojskowego, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

"Zmasowany, groźny cyberatak na sektor finansowy".

Piątkowy cyberatak jest kolejnym, którego celem stały się polskie instytucje. W czerwcu o zagrożeniu informowała premier Beata Szydło. Potwierdziła, że atak wirusa ransomware o nazwie Petya dotknął również polskie firmy i instytucje. 

W lutym przeprowadzono skoordynowany atak na polski sektor bankowy. Komputery w kilku bankach zainfekowano najprawdopodobniej poprzez stronę Komisji Nadzoru Finansowego. Przestępcy umieścili na niej (wstrzyknęli) złośliwy kod, który zainfekował komputery instytucji finansowych. 

Macierewicz tworzy wojsko cyfrowe

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Minister Antoni Macierewicz  potwierdził - zapowiadane w maju - stworzenie, polskich wojsk cybernetycznych. Mają w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni – mówił.

Antoni Macierewicz powiedział również, że wszystkie działania związane z utworzeniem wojsk cybernetycznych będą koordynowane z urzędem premiera i w ścisłym kontakcie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj też: Żołnierze z klawiaturą. Są dziś równie ważni, jak tradycyjne wojska. 

Macierewicz podkreślał, że istnieją narzędzia, które pozwalają z łatwością zainfekować dezinformacją całe społeczeństwo. - Na te narzędzia składają się całe fabryki, jeżeli tak można to powiedzieć, trolli oraz boty. Grupy osób prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad - mówił szef MON.

***

Więcej o:
Komentarze (164)
Antoni Macierewicz: W piątek doszło do kolejnego ataku cybernetycznego ze strony Rosji
Zaloguj się
 • Asia Krol

  Oceniono 62 razy 52

  Antonio swirze wszystko już było. Zamach,broń elektromagnetyczna testowana na Polakach,mistrale za jednego dolara,dobijanie ofiar katastrofy smoleńskiej,helikoptery z Mielca,black hawki od Amerykanów.Dawaj więcej.Psychiatra czeka.

 • skandy5

  Oceniono 20 razy 12

  Najgorszy była atak rosyjskich trolli na Polskę w 2014/15 roku. Doprowadził do zwycięstwa PiSu, Dudy i Kremla w wyborach w 2015.

  Ludziom wmówiono, że ośmiorniczki są gorsze niż wyprowadzenie przez PiS 4mld PLN ze SKOKów.

 • apoloniusz211

  Oceniono 10 razy 10

  powiedział co wiedział a babki z radia ma ryja będą jarać, że antonii ich broni przed ruskimi. Informacja nie do zweryfikowania ale z drugiej strony kto normalny wierzy w to co ta szuja opowiada.

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 10 razy 10

  "istnieją narzędzia, które pozwalają z łatwością zainfekować dezinformacją całe społeczeństwo"
  - i to pada z ust specjalisty w tej dziedzinie, czlowieka, ktory wykorzystujac politycznie katastrofe smolenska z premedytacja miesza fakty z mitami i absurdalnymi teoryjkami.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 10 razy 8

  Szkoda ,że nie unieszkodliwił maciory, zdradzieckiej mordy i tego pełzającego pisdzielstwa.

 • ted49

  Oceniono 14 razy 8

  Ten palant, debilna morda, wrzeszczy o czymś, o czym mówi się po 3 latach. Izraelczycy w 2014 odkryli ataki na NSA w USA i powiadomili cichcem sojuszników. A ogłosili to teraz, aby wyeliminować światowy zasięg Kaspersky.
  O tym się nie mówi, to się robi. A jeśli się wrzeszczy, to tylko żeby kasę narodową wydoić!

 • Adam Persson

  Oceniono 11 razy 7

  Uzywajac tej samej logiki najwiekszym zagrozeniem dla Polski jest USA bo stamtad przychodzi windows ktory jest wykorzystywany przez terrorystow z NSA i CIA do szpiegowania, rozkradania tajemnic i wlamywania sie do systemow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX