Holenderski urząd nie ma wątpliwości. Windows 10 narusza zasady prywatności

Windows 10 cieszy się zdecydowanie lepszą opinią niż niesławna Vista czy Windows 8, jednak w jednej kwestii jest mocno krytykowany. Chodzi o prywatność. Obecne zasady nie spodobały się holenderskim urzędnikom.

"Dziesiątka" zbiera sporo danych o swoich użytkownikach i przekazuje je na serwery Microsoftu. Nie każdy użytkownik jest tego zresztą świadomy, a to zdaniem Holendrów nie jest w porządku.

Urząd Ochrony Danych Osobowych Holandii przeanalizował Windowsa 10 właśnie pod kątem telemetrii. Stwierdził, że użytkownicy systemu powinni być znacznie lepiej poinformowani o tym jakie dane zbiera o nich Microsoft.

Obecnie informacje te nie są przejrzyste, a to utrudnia świadome zaznaczenie odpowiednich opcji przy instalacji "czystego" systemu lub później w ustawieniach. Wysyłania niektórych danych na serwery firmy nie da się zresztą zablokować.

Brak możliwości dokonania w pełni świadomego, jednoznacznego wyboru przez użytkowników narusza holenderskie przepisy prawne.

W odpowiedzi Microsoft opublikował artykuł na swoim blogu zapewniając, że dane są mu potrzebne do zapewnienia jak najlepszej jakości produktu i reagowania na potrzeby użytkowników systemu.

Firma twierdzi, że zgodność z prawem jest dla niej sprawą priorytetową. Udostępniła także szczegółowe instrukcje pokazujące jakie dane są zbierane i jak ograniczyć ich wysyłanie.

Holenderski urząd jak na razie jedynie upomniał twórcę Windowsa. Firma obiecała, że poprawi przejrzystość informacji dotyczących prywatności.

Warto wspomnieć, że z podobnymi problemami Microsoft spotkał się wcześniej także we Francji.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o:
Komentarze (15)
Holenderski urząd nie ma wątpliwości. Microsoft w Windows 10 narusza zasady prywatności
Zaloguj się
 • takaprawda2015

  Oceniono 4 razy 2

  Grunt że iOS i Android nie zbierają danych bez wiedzy i zgody użytkowników.

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież klient odznacza przeczytanie umowy
  Punkt 74/17a mówi co zbiera i przesyła...

 • jeziorak.pl

  Oceniono 5 razy 1

  Jeszcze jedno - Windows niby tańszy? Tańszy, ale tylko w przypadku, kiedy mój czas nie jest nic wart.

 • mille666

  Oceniono 2 razy 0

  "Windows 10 cieszy się zdecydowanie lepszą opinią niż niesławna Vista czy Windows 8" pewnie wśród gimbusów...

 • jeziorak.pl

  Oceniono 7 razy -1

  Odkąd 8 lat temu przerzuciłem się na Macbooka już nie patrze na Windowsa. Windows XP i Windows 7 były OK, a potem kicha. Na Macbooku nawet nie wiem jakim mam zainstalowany system, no bo co mnie to - jako użytkownika - obchodzi. Aktualizacje robią się wtedy kiedy chcę, a nie tak jak w Windowsie - np. koniec pracy kiedy jest 5 min do wyjścia włącza się instalacja różnych poprawek trwająca np. pół godziny.

 • marekptr

  Oceniono 11 razy -3

  A jakie dane zbiera Agora o swoich użytkownikach, na swoich portalach? Bo jak wyłączam wszystkie śledzące skrypty reklamowe, to mi w końcu wiatrak przestaje świrować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX