Pokazał banalnie prosty sposób, na odblokowanie iPhone'a. Czytnik linii papilarnych bezużyteczny

Robert Kędzierski
W sieci pojawiło się nagranie prezentujące lukę w systemie iOS. Banalnie prosty sposób umożliwia dostęp do zdjęć zapisanych na iPhonie.

Jedną z najważniejszych zalet iPhone'a są doskonałe zabezpieczenia, które uniemożliwiają dostęp do danych osobom niepowołanym. W sieci pojawiło się jednak nagranie, które dowodzi, że osoba postronna może w łatwy sposób uzyskać dostęp do zdjęć zapisanych na urządzeniu.

Sekwencja czynności, którą trzeba wykonać nie jest skomplikowana. Potrzebny jest jednak swobodny dostęp do iPhone'a ofiary. Co istotne może być on zablokowany i zabezpieczony w taki sposób, by odblokowanie ekranu wymagało np. użycia skanera linii papilarnych. 

Najpierw należy zadzwonić na atakowany iPhone z drugiego telefonu. Następnie na atakowanym urządzeniu nie odbieramy połączenia - wybieramy ikonkę wiadomości. Zamiast wybrać posunięty przez iOS tekst taki jak "nie mogę rozmawiać" wybieramy tworzenie własnej wiadomości. W jej treści zamiast słów wpisujemy trzy dowolne emotikony.

Czytaj też: Wyłączasz Bluetooth i WiFi w iPhonie, a one nadal działają? Wyjaśniamy. 

Następnie trzeba głosowo wywołać Siri i nakazać jej włączenie menu Ustawienia - przytrzymujemy przycisk Home i wydajemy komendę głosową.  Asystentka odpowie, że nie może tego zrobić gdyż telefon jest zablokowany. Wtedy z drugiego telefonu ponownie dzwonimy do ofiary. Ponownie wybieramy tworzenie własnej wiadomości.

W tym momencie uzyskujemy dostęp do zdjęć zapisanych na iPhonie. Wystarczy wybrać ikonkę aparatu, by wyświetliły się w oknie. Normalnie kiedy smartfon Apple jest zablokowany nie powinno być to możliwe.

Odblokowanie iPhone'aOdblokowanie iPhone'a Fot. iDeviceHelp

Przed opublikowaniem filmu opisującego działanie luki jej odkrywca skontaktował się z Apple. Odpowiednia łatka jest już opracowywana. Osoby, którym zależy na tym, by nikt nie uzyskał wglądu w to, co znajduje się w zdjęciach powinny zwrócić uwagę na aktualizację. Mogą też wyłączyć usługę Siri.

Możliwe jednak, że ktoś odkryje kiedyś inną lukę umożliwiającą dostęp do części poufnych informacji. Jak widać w każdym zabezpieczeniu można znaleźć słaby punkt. 

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: