Korzystasz z Dokumentów Google? Twój plik mógł zostać zablokowany i oznaczony jako niestosowny [AKTUALIZACJA]

Robert Kędzierski
Niektórzy użytkownicy Dokumentów Google otrzymują powiadomienia o zablokowanych plikach. Mamy oświadczenie Google.

Aktualizacja

Do naszej redakcji nadeszło oświadczenie Piotra Zalewskiego z Biura Prasowego Google. Błąd został już naprawiony.

31 października wprowadziliśmy zmiany w kodzie źródłowym, które błędnie oznaczyły niewielką część Dokumentów Google jako zawierające treści niebezpieczne. Spowodowało to, że dokumenty te zostały automatycznie zablokowane. Błąd ten został już naprawiony i użytkownicy powinny mieć pełny dostęp do swoich dokumentów.
Ochrona przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i niebezpiecznymi treściami są kluczowe dla bezpieczeństwa naszych użytkowników. Przepraszamy za zaistniałe problemy i jednocześnie wprowadzamy usprawnienia, które pozwolą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

*****

Niektóre dokumenty przechowywane w chmurze Google w ramach usługi Dokumenty Google zostały w czwartek zablokowane. Neutralne w treści pliki z nieznanych powodów zostały oznaczone jako "nieodpowiednie" - użytkownicy nie mogą się nimi dzielić z innymi. 

Google oświadczyło już, że bada sprawę oraz skalę problemu. Jak na razie nie wiadomo dlaczego mechanizmy Google uznały niektóre pliki za naruszające warunki korzystania z usługi.

Czytaj też: Dane milionów polskich użytkowników sieci do pobrania. Wyciek. 

Incydent może uświadomić części użytkowników, że zarówno Microsoft jak i Google mają możliwości analizowania pewnych treści zawartych w dokumentach przechowywanych w chmurze. Odpowiada za to algorytm, który szuka w zapisanych plikach danych pomocnych przy profilu reklam. Jeśli chodzi o blokowanie treści to może ono nastąpić w wyniku propagowania mowy nienawiści, materiały o charakterze seksualnym, szkodliwe oprogramowanie. Do zablokowania treści z takiego powodu potrzebne jest jednak zgłoszenie od użytkownika.

Więcej o: