Pobrałeś tę popularną przeglądarkę mobilną? Lepiej uważaj. Google właśnie nałożyło na nią blokadę

Popularna chińska przeglądarka mobilna UC Browser właśnie została zablokowana w sklepie Google Play. Powodem tej decyzji są zarzuty ze strony giganta dotyczące nieuczciwych praktyk reklamowych producenta aplikacji.

Według danych StatCounter z października 2017 roku UC Browser ma obecnie 14,72 proc. udziałów w rynku mobilnych przeglądarek internetowych i zajmuje trzecią pozycję (za Chrome oraz Safari). W ubiegłym miesiącu liczba pobrań aplikacji na Androida przekroczyła magiczną barierę 500 mln. Aplikacja jest szczególnie popularna w Indiach, gdzie korzysta z niej nawet 100 mln użytkowników.

Tymczasem ze względu na rzekome nieuczciwe praktyki reklamowe zmierzające do zwiększenia liczby instalacji UC Browser, Google podjęło decyzję o tymczasowej blokadzie aplikacji w sklepie Google Play. Blokada będzie obowiązywać przez 30 dni. Co ciekawe, nadal bez większego problemu można pobrać odchudzoną wersję przeglądarki - UC Browser Mini.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy mobilna przeglądarka internetowa należąca do grupy Alibaba wywołuje sporo kontrowersji. Kilka miesięcy temu producent (UCWeb) miał poważne kłopoty w Indiach, gdzie został oficjalnie oskarżony o przekazywanie danych użytkowników wraz z lokalizacją na serwery w Chinach. Tamtejsze władze rozważały nawet blokadę tej aplikacji w całym kraju.

Czytaj też: Ta przeglądarka internetowa dba o prywatność użytkowników i ma już milion pobrań

Producent odniósł się już do zarzutów o przekazywanie danych, wszystkiemu zaprzeczając i przy okazji zapewnił o należytej dbałości o prywatność informacji użytkowników.

W kwestii blokady na Google Play na oficjalnej stronie UC Browser umieszczono plik instalacyjny APK do bezpośredniej instalacji przeglądarki w smartfonach z Androidem. W świetle dotychczasowych wpadek korzystanie z aplikacji może jednak budzić spore wątpliwości.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: