Potwierdzenia płatności mogą blokować komputer. Nowa kampania uderza w polskich internautów

Robert Kędzierski
Do polskich internautów trafia nowa fala wiadomości zawierających fałszywe potwierdzenia dokonania płatności. Mogą trwale zablokować komputer.

Użytkownicy, którzy dokonywali jakichkolwiek płatności za pomocą serwisu DotPay muszą zwracać szczególną uwagę na powiadomienia, które przychodzą po zawarciu transakcji. Trwa bowiem nowa kampania cyberprzestępców, którzy podszywają się pod popularnego operatora płatności. 

Powiadomienie trwale zablokuje komputer

Wiadomość e-mail wygląda z pozoru niewinnie - jest spreparowana tak, by do złudzenia przypominała prawdziwą wiadomość wysyłaną przez DotPay po dokonaniu płatności. Pułapka czai się w załączniku. Po jego rozpakowaniu użytkownik i uruchomieniu znajdującego się wewnątrz pliku następuje ściągnięcie złośliwej aplikacji. Jak informuje Zaufana Trzecia Strona to wirus Polski-Vortex-Flotera - groźny ransoware. Jak widać na powyższym zdjęciu stworzono go z myślą specjalnie o polskich użytkownikach. 

Jego działanie polega na zaszyfrowaniu dysku. Istnieje spore ryzyko, że dostępu do danych nie uda się odzyskać bez płacenia okupu przestępcom. Ten może wynosić od kilkuset do nawet ponad tysiąca zł. Należy też pamiętać o tym, że przekazanie wpłaty cyberprzestępcy nie gwarantuje odzyskania danych. 

Czytaj też: Radzimy jak uniknąć infekcji typu ransmoware. 

Nie wiadomo z której wersji Flotery korzystają aktualnie przestępcy. Wiadomo, że pliki zablokowane wcześniejszą wersją złośliwego oprogramowania były do odzyskania darmowym narzędziem. Warto zatem przed zapłaceniem okupu upewnić, korzystając na przykład z usług specjalistycznej firmy, czy jest szansa na odzyskanie dostępu do dysku. 

***

Stare reklamy komputerów - te parametry i te ceny! To były czasy...

Więcej o:
Komentarze (18)
Potwierdzania płatności mogą blokować komputer. Nowa kampania uderza w polskich internautów
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 18 razy 14

  Wreszcie wirus narodowy! Polcy i Polacy mogą wreszcie bez wstydu mierzyć się ze światem. Za Tuska i Platformy to było niemożliwe

 • paczacz

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś płaci, odruchowo potwierdza i płacze...

 • pocztmistrz_z_tczewa

  Oceniono 8 razy 2

  "... dostępu do danych nie uda się odzyskać bez płacenia okupu przestępcom. Ten może wynosić od kilkuset do nawet ponad tysiąca danych."
  Przepraszam, czy tu piją?

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Amatorzy. Nawet polskiej nazwy na ransomware nie maja.

 • mille666

  Oceniono 1 raz 1

  Fachury od antywirusów bez firewalla mogą się na to nabrać...

 • minkat

  Oceniono 1 raz 1

  szczerze mowiac jeszcze nigdy nie otworzylam zalacznika znajdujacego sie w ailu z wiadomoscia, ze za cos zaplacila. nie wiem po co mialabym to robic?

 • 33qq

  Oceniono 1 raz 1

  hłehłe, w logo korona, jak u koorwina, wszystko pasuje :)

 • Marek Małkusiak

  Oceniono 3 razy 1

  Ja polecam zapoznać się na co zwracać uwagę w przypadku takich maili - chociażby na dotpay.pl/poradnik-bezpieczenstwa/. Sam dostałem maila, od razu podejrzenia wzbudził załącznik, który do tego był zapakowany. Kilku ogonków mi w mailu brakowało. No i chwila szukania i od razu okazało się, że to masowa akcja... Bądźcie czujni i nie dajcie się tak robić w konia ;)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 4 razy 0

  Użytkownicy Maków oczywiście, jak zawsze są bezpieczni. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX