Faraday Future jednak nie utonie? Firma miała otrzymać nową rundę finansowania

Faraday Future trudno traktować poważnie. Buńczuczne zapowiedzi o stworzeniu konkurencyjnego samochodu wobec Tesli, problemy z finansowaniem tych zapowiedzi oraz z uciekającymi pracownikami. Wszystko to sprawia, że firma jawi się raczej jako inwestycyjny wybryk niż poważny gracz na rynku elektrycznych samochodów.

Faraday Future praktycznie od samego początku zmaga się z problemami finansowymi oraz kadrowymi. Dopiero co w listopadzie przed spółką sterowaną z tylnego siedzenia przez kontrowersyjnego chińskiego inwestora Jia Yueting stanęło widmo braku finansowania.

Firma musiała do grudnia pozyskać nowego inwestora, w innym przypadku środki pozyskane w rundzie A stałyby się zobowiązaniami natychmiastowo wymagalnymi, gdyż pozyskane były w ramach convertible note. Faraday Future potrzebował blisko 500 mln dolarów, żeby nie pójść na dno.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, firmie udało się pozyskać nową rundę finansowania i zabezpieczyć niemal 1 mld dolarów. Tak przynajmniej twierdził Jia Yueting podczas spotkania z pracownikami, które miało się odbyć 13 grudnia br. Co więcej Jia miał stwierdzić, że przejmie osobiście stanowisko CEO w Faraday Future i rozpocznie proces reorganizacji firmy. 

Trudno powiedzieć, na ile realne jest pozyskanie inwestycji na tak wysoką kwotę w tak krótkim czasie dla Faraday Future. O tym, czy rzeczywiście Jia Yueting udało się zabezpieczyć te środki, przekonamy się już wkrótce. Firma ma do spłacenia około 100 mln dolarów długów. Ich spłata może świadczyć, że Faraday Future udało się zachować płynność finansową. 

Pytanie tylko, na jak długo? 

Jak się jeździ elektryczną Teslą w Polsce? "To iPhone na kółkach. Nie ma żadnych wad. No, może cena i czas ładowania" [TEST]