"To się wymknęło spod kontroli". Korea Północna oskarżana o najbardziej przebiegły cyberatak ostatnich lat

Robert Kędzierski
Za jednym z najbardziej wyrafinowanych cyberzagrożeń, z jakimi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat, może stać reżim Korei Północnej.

Agencja Bloomberg donosi o  wynikach analiz dotyczących zjawiska cryptojackingu. Jest to jedno z najnowszych zagrożeń w świecie komputerów, o którym głośno zrobiło się w ostatnich miesiącach minionego roku.

Firma z Korei Południowej odkryła, że to prawdopodobnie hakerzy z Północy przejęli kontrolę nad jej komputerami. Celem ataku było wykorzystanie maszyn do "kopania" kryptowaluty o nazwie Monero. Atak na tylko jedną z firm trwał od lata do końca zeszłego roku. Przejmując kontrolę nad maszynami ofiar, udało się zdobyć cyfrowe "monety" o wartości 25 tys. dol. 

Czytaj też: Korea Północna nie bankrutuje, bo ma świetnych hakerów. 

Niewykluczone, że większość ataków w których chodzi o cryptojacking  prowadzi do Korei Północnej. Już wcześniej pojawiały się bowiem analizy, wedle których to właśnie działalność z cyberprzestępczości ma być jednym z głównych dochodów reżimu w Pjongjangu pozbawionego swobodnego dostępu do dewiz. O sprawie informowała we wrześniu zeszłego roku firma FireEye specjalizująca się cyberbezpieczeństwie. 

Bateria w urządzeniu zainfekowanym LoapiBateria w urządzeniu zainfekowanym Loapi Fot. Kaspersky Lab

The Wired donosi, że cryptojacking "wymknął się spod kontroli". Właściciele stron mogą go wykorzystywać legalnie  - z założenia bowiem skrypt, który służy do "wykopywania" waluty obciąża procesor ofiary nieznacznie. Przestępcy nie są jednak tak subtelni - modyfikują skrypt tak agresywnie, że prowadzi on nawet do fizycznego uszkodzenia sprzętu - na skutek przegrzania baterii i procesora. 

Możliwe, że Korea Północna stworzyła jedno z najdoskonalszych narzędzi do wykradania pieniędzy, z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich lat. Przeciwdziałanie złośliwym skryptom nie jest może szczególnie trudne, jednak również ich "wstrzyknięcie" nie jest wielkim problemem. Dla hakerów cryptojacking to "łatwe pieniądze". Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenia systemów komputerowych.

W tym roku będzie się przed czym bronić. Na Koreę Północną są bowiem nakładane kolejne sankcje,  reżim Kim Dzong Una może więc jeszcze bardziej zaktywizować działania w sieci. A to właśnie Korea Północna oskarżana jest o atak wirusa WannaCry, który zainfekował setki tysięcy komputerów na całym świecie. Możliwe więc, że podobne ataki zostaną przeprowadzone i w tym roku. 

Korea Północna masowo podrabia amerykańskie dolary

Więcej o: