Elon Musk ma powody do dumy. Tesla 3 pobiła rekord szybkości na tej trasie

Robert Kędzierski
Redaktor amerykańskiego magazynu motoryzacyjnego postanowił sprawdzić, czy Tesla 3 jest w stanie jechać długo, szybko i w mrozie. Wyniki testu z pewnością zadowolą Elona Muska.

Alex Roy, redaktor amerykańskiego portalu The Drive, postanowił sprawdzić jak szybkie może być elektryczne auto. Udowodnił, że radzi sobie całkiem nieźle. Prowadzona przez niego Tesla 3 pokonała bowiem dystans pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem w 50 godzin. To ok 4,5 tys. km. Jest to rekordowa prędkość auta elektrycznego na tym dystansie. 

Test był też okazją do sprawdzenia, czy elektryczne auto radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych. Mróz nie zaszkodził ani akumulatorom, ani oponom. 

Koszt przejazdu wyceniono na 100 dolarów. Jeden z czytelników The Drive wyliczył, że podróż Fordem F-150 kosztowałaby ok. 460 dol., w przypadku najnowszej wersji  EcoBoost V6 cena podróży spadłaby do ok. 300 dol. Cena przejazdu jest więc znacząco niższa, ale podróż samochodem spalinowy trwałaby za to o kilka godzin krócej. Teslę 3 trzeba było bowiem kilka razy "tankować" na stacji Supercharger. W odpowiedzi na te spostrzeżenia The Drive odpowiada, że Tesla jest przewidziana jako auto przede wszystkim do jazdy na krótszych dystansach, a wtedy zalety niskiego kosztu stają się bardziej widoczne. 

Czytaj też: Tesla jest numerem cztery. Niektórzy wciąż nie mogą się z tym pogodzić. 

Tesla to czwarta motoryzacyjna firma świata. Zeszły rok firma zamknęła z przychodami na poziomie 7 mld dol. Firma pochwaliła się ostatnio dużymi zamówieniami na zaprezentowane kilka tygodni temu elektryczne ciężarówki Semi. Amerykańska firma kurierska UPS zamówiła u Elona Muska 125 elektrycznych pojazdów. Wcześniej sto "elektryków" zamówił koncern Pepsico.

Fabryki Tesli wciąż jednak nie wyrabiają planu produkcyjnego. W trzecim kwartale Tesla wyprodukowała zaledwie 260 sztuk Modelu 3. To zdecydowanie mniej niż 1500 aut, które zakładał plan, ogłoszony w lipcu przez prezesa spółki Elona Muska.  Przynajmniej z wyniku testu The Drive może być dumny. 

Tesle to samochody przyszłości - zobacz co potrafią!