Microsoft miał zablokować darmową aktualizację do Windowsa 10, ale narzędzie wciąż działa

Robert Kędzierski
Czy darmowa przesiadka na Windows 10 wciąż jest możliwa dla osób, które korzystają z technologii pomocniczych? Microsoft twierdzi, że ta promocja już się skończyła. Ale narzędzie do aktualizacji wciąż działa.

Microsoft dał użytkownikom dość dużo czasu, by za darmo przesiedli się na Windows 10. Najnowsza wersja systemu od roku był dostępna już tylko jako płatna aktualizacja.

Osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności, np. osoby niedowidzące i głuchonieme, miały jednak czas do 16 stycznia, aby skorzystać z darmowej aktualizacji. Microsoft nie weryfikował czy osoba aktualizująca system ma faktyczne problemy z obsługą jego standardowego interfejsu i musi korzystać z "technologii pomocniczych", w tym skrótów klawiaturowych. W tym wypadku firma zdała się po prostu na naszą uczciwość.

Od 17 stycznia, zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, możliwość darmowej aktualizacji została jednak wyłączona zupełnie. Na specjalnej stronie dla użytkowników czytamy:

Dziękujemy za zainteresowanie systemem Windows 10. Oferta bezpłatnego uaktualnienia systemów Windows 7 i Windows 8 dla klientów, którzy korzystają z technologii pomocniczych wygasła w dniu 31 grudnia 2017 r. Obecnie można kupić urządzenia z systemem Windows 10 i oprogramowanie na nie u sprzedawców detalicznych i w sklepach internetowych.

To stanowisko potwierdziliśmy również na oficjalnej infolinii Microsoftu. Osoby korzystające z "Assitive Technologies" nie mogą już za darmo aktualizować systemu.

Narzędzie zniknęło, ale nadal działa

Microsoft udostępniał swoim użytkownikom aplikację, która umożliwiała aktualizację do Windows 10. W tej chwili na stronie firmy jej nie ma. Jej kopie są jednak w sieci. Po pobraniu i uruchomieniu narzędzie przeprowadza test komputera  - jeśli miejsce na dysku i szybkość procesora spełniają kryteria - to aktualizację można przeprowadzić. 

Przeprowadziliśmy próbę: narzędzie umożliwia upgrade systemu do nowej wersji.

Narzędzie do aktualizacji Windows 10 wciąż działaNarzędzie do aktualizacji Windows 10 wciąż działa Zrzut ekranu

Sprawa nie jest jednoznaczna. Microsoft oficjalnie potwierdził, że nie można korzystać z darmowej aktualizacji. A skoro tak, to użytkownicy systemu powinni postąpić zgodnie z wolą właściciela licencji. Drzwi prowadzące do "Windows 10" - jak na razie - wciąż są otwarte, ale Microsoft prosi, byśmy przez nie "nie wchodzili". 

Czytaj też: Wzięliśmy na warsztat najnowszy Surface. Sprzęt doskonały?

Poza tym, przeprowadzając aktualizację musimy wyrazić zgodę na warunki licencji Windows. Może się zatem zdarzyć, że Microsoft będzie w przyszłości weryfikował to, kiedy system został zaktualizowany. Istnieje  teoretyczna możliwość, że użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie numeru licencji na Windows 10. 

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o: