JPEG i GIF - to już koniec tych kultowych formatów plików? Giganci szykują cyfrową rewolucję

Nad nowym formatem, który zastąpi popularne dziś JPEG, PNG oraz GIF, już pracują dwaj giganci świata IT. Zapewni znacznie lepszą jakość obrazu, ale jeszcze chwilę na niego poczekamy.

Wszystkie trzy wymienione wyżej formaty graficzne mają przynajmniej dwie cechy wspólne - są niezwykle popularne i bardzo stare. JPEG i GIF powstały jeszcze w latach 80-tych, a PNG w 90-tych i mocno zasłużyły się w świecie IT.

Do dziś używane są powszechnie do zapisywania i odtwarzania plików graficznych w większości przypadków. Nie ma się jednak co oszukiwać, każdy z nich już dawno powinnien zostać zastąpiony innym, znacznie nowoczesniejszym formatem.

Być może tak się wreszcie stanie za sprawą organizacji Alliance for Open Media, która zrzesza kilka wielkich firm technologicznych z Google i Mozillą na czele. Jak donosi CNET, firmy te pracują już nad nowym, znacznie lepszych formatem graficznym.

Projekt jest w bardzo wczesnej fazie, a nowy format nie doczekał się jeszcze własnej nazwy. Ma opierać się na formacie kompresji wideo AV1 i być konkurencją dla HEIC stosowanego we własnych komputerach przez Apple.

Oczywiście kwestią kluczową jest otwartość formatu, której HEIC nie zapewnia. Z algorytmu przygotowanego przez Alliance for Open Media będzie mógł skorzystać każdy, zarówno na komputerach z Windowsem, jak i smartfonach z Androidem.

Czytaj też: Niezwykle popularny format MP3 umarł. Przynajmniej według jego twórców

Sporą przewagą nad używanym obecnie JPEG będą znacznie lepsze możliwości kompresji. Obecnie firmy stojące za projektem otrzymują o 15 proc. mniejsze pliki graficzne od HEIC i o połowę mniejsze od JPEG przy jednakowej jakości obrazu.

Dwa zdjęcia o jednakowej wadze będą zatem znacznie różniły się jakością obrazu, oczywiście na korzyść nowego formatu. Bezpośrednie porównanie zdjęć w różnych sposobach zapisu możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Poza możliwościami kompresji format oparty na AV1 zerwie z ograniczeniami, które miał JPEG. Można tu wymienić np. poprawne wyświetlanie elementów graficznych takich jak wykresy, logo czy tekst, z czym obecny standard ma problem. 

AV1 wprowadzi też transparentność oraz zapewni znacznie większą dynamikę obrazu, co pozwoli na wyświetlanie szerszego zakresu jasnych i ciemnych tonów w miniaturach zdjęć. Wprowadzi też możliwość bezstratnej kompresji danych, czego nie mieliśmy w JPEG.

Niestety droga do rozpowszechnienia nowego formatu może być jeszcze bardzo długa. Na razie projekt jest w dość wczesnej fazie, a jego implementacja może zająć sporo czasu. Obecnie bardzo silną pozycję ma wysłużony JPEG i prawdopodobnie ciężko będzie wyprzeć go z rynku.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: