Samsung bije rekordy. Zarobił 50 miliardów dolarów. Pomógł mu w tym również... Apple

Robert Kędzierski
Wyniki Samsunga za rok 2017 pokazują skalę dominacji firmy. Wzrost zysku jest gigantyczny, ale to nie smartfony są jego główną przyczyną.

Samsung może uważać się dziś za jednego z liderów świata technologii. Potwierdzają to wyniki zaprezentowane właśnie przez koreańską spółkę. Samsung niemal podwoił zysk operacyjny. Zwiększy się on z 28 mld dol w 2016 do 50 mld dol. w roku 2017.

Wyniki za ostatni kwartał równie są bardzo dobre: zysk operacyjny wzrósł z 8,6 mld dolarów do 14 mld dolarów (r/r).

Nie tylko smartfony

Zyski osiągnięte w w ostatnim kwartale pochodzą głównie ze sprzedaży komponentów takich jak chipy  (Samsung stał się właśnie ich producentem nr 1 na świecie), kości RAM i układy NAND wykorzystywane w dyskach SSD. Zamówienia pochodzą głównie od producentów serwerów i urządzeń do przechowywania danych.

Wzrost zamówień odnotował też dział zajmujący się wyświetlaczami. W dużej mierze dzięki większemu zapotrzebowaniu na ekrany OLED w smartfonach. CNET zauważa, że nie bez znaczenia jest spore, bo obejmujące milion wyświetlaczy, zamówienie od Apple. To Koreańczycy produkują bowiem  - określany mianem najlepszego na rynku - wyświetlacz iPhone'a X. Samsung odnotował mniej zamówień na wyświetlacze LCD

Lepsza sprzedaż flagowców

Samsung stwierdza też w swoim raporcie, że w IV kw. spadła ogólna ilość smartfonów dostarczonych na rynek. Główny powód to optymalizacja oferty, która dotyczy tańszych modeli. Sprzedaż flagowych smartfonów, takich jak Galaxy Note 8 czy Galaxy S8, wzrosła. Według analityków sprzedaż Note 8 mogła wynieść 12 mln egzemplarzy.

Dział smarfonów wygenerował w ub. roku wyższe przychody  - wyniosły 23,8 mld dol. (25,47 bln wonów), rok wcześniej było to 21,6 mld dol (23,6 bln wonów). Zysk nieco spadł - z poziomu 2,34 mld dol. (IV kw. 2016)  do 2,26 mld dol. (IV kw. 2017). 

Cele na rok 2018

Koreańczycy planują utrzymanie trendu dotyczącego smarfonów - sprzedaż flagowców powinna być więc jeszcze wyższa niż w roku 2017.

Czytaj też: Samsung Galaxy Note 8 to zupełnie inna liga?

Jeśli chodzi o telewizory, to Samsung przewiduje większe zainteresowanie droższymi modelami. Duże telewizory premium mają sprzedawać się lepiej głównie z powodu nadchodzących imprez sportowych takich jak MŚ w piłce nożnej czy zimowe Igrzyska. 

Wyniki finansowe Samsunga potwierdzają jego pozycję lidera. Kryzys spowodowany koniecznością wycofania z rynku Note 7 nie zachwiał kondycją koreańskiego giganta. 

***

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: