Na polskim rynku pojawił się nowy operator telekomunikacyjny. Mocno różni się od konkurencji

Robert Kędzierski
Folx, nowy wirtualny operator telefonii komórkowej, rozpoczął właśnie szerzej zakrojoną akcję marketingową. Co łączy go z Play, co różni od większych graczy?

Folx to nowy operator telefonii komórkowej, który rozpoczął właśnie działalność na szerszą skalę. Sieć formalnie uruchomiona w zeszłym roku ogłosiła właśnie, że jest gotowa na przyjęcie większej ilości klientów. 

Głównie tych z większych miast - w tej chwili Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia, Warszawy, Łodzi i aglomeracji śląskiej. Klientów ma ich przyciągnąć prosta oferta i prosty sposób zarządzania. Folx ma bowiem jeden plan taryfowy nazywany subskrypcją. Za 29,99 zł miesięcznie oferuje nielimitowane rozmowy, SMS-y i 20 GB internetu. 

Do tworzenia i zarządzania kontem służy wyłącznie aplikacja. Cały proces składania zamówienia od założenia konta poprzez wybranie numeru telefonu, podanie danych osobowych, adresu dostawy karty odbywa się wyłącznie w smartfonie z Androidem lub iPhonie. Karta przyjeżdża zazwyczaj w dniu zamówienia - najczęściej przywozi ją kierowca Ubera, z którym Folx marketingowo współpracuje. 

Co Folx ma wspólnego z Play?

Nowa sieć nie ukrywa pewnych związków z Play. Folx nie jest marką Play ani jej spółką zależną. Ma jednak kilku tych samych inwestorów, korzysta z jego infrastruktury. A kilku kluczowych pracowników ma za sobą karierę u fioletowego operatora. W radzie nadzorczej Folx zasiadają też trzy osoby, które są również w nadzorze Play - zdradza "Puls Biznesu".

Andrzej Popławski, dyrektor marketing Folx, w rozmowie z "Gazetą Prawną" podkreśla prostą konstrukcję oferty. Subskrypcja ma działać tak samo jak w przypadku Spotify czy Netflixa - opłata miesięczna pobiera się z karty, a użytkownik, który raz uruchomi usługę nie musi niczego później aktywować. 

Czytaj też: Kto kilka lat temu powiedziałby: Play będzie numerem 1 w Polsce? A jest. 

Plan rozwoju zakłada wejście również do mniejszych miast. Sieć liczy na kilkaset tysięcy klientów. Chce też oferować usługę na innych rynkach (korzysta z domeny folx.com). 

Dla kogo jest Folx?

Oferta Folx może spodobać się szczególnie tym, którzy cenią sobie prostotę zamawiania i obsługi. Ta prostota może być kluczem do sukcesu, podobnie jak sama oprawa marketingowa, która robi wrażenie nowoczesnej i lekkiej. 

Czy Folx to atrakcyjna oferta? 20 GB internetu może wielu przekonać - codzienne zaglądanie na Netflix z taką ofertą nie powinno być problemem.

Jak na tym tle wyglądają inni operatorzy wirtualni? Za ok. 29,99 zł dużo internetu - ale jednak mniej -  daje też Mobile Vikings (15 GB). I tu wszystko mamy "w pakiecie", Wikingowie również korzystają z Play. Virgin Mobile ma szerszą ofertę, bo oferuje zarówno abonament, jak i plany "na kartę". Internetu w cenie 30 zł jest jednak wyraźnie mniej. Dość interesującą ofertę przedstawia też a2Mobile (spółka powiązana z Aero2). Oferuje pakiet nielimitowanych rozmów, SMS-ów, i internetu po 9,90 zł każdy lub wszystko w pakiecie za 19,90. Tu internetu jest jednak mniej (po 5GB włącza się lejek do 3Mb, później sieć zwalnia jeszcze bardziej). Lejek można jednak resetować za 5 zł. 

***

Masz dość oglądania filmów na telefonie? Zrób z niego domowy projektor!

Więcej o: