Microsoft nie będzie wciskał Windowsa na siłę. Jest porozumienie z FCCA

Microsoft zawarł porozumienie z fińskią organizacją FCCA. Obiecuje, że nie będzie już natarczywie zachęcał do ściągnięcia kolejnej wersji Windowsa.

Microsoft już od prawie 3 lat robi, co może, aby z jego najnowszego systemu operacyjnego korzystało jak najwięcej osób na świecie. Przez pierwszy rok produkt był oferowany jako darmowa aktualizacja dla posiadaczy Windowsa 7 i 8.1.

Później też można było zdobyć go bez płacenia. Wystarczyło korzystać z tzw. ułatwień dostępu. Termin zakończenia akcji Microsoft zresztą przesuwał. Zdaje się, że zachęcanie użytkowników zdało egzamin, bo Windows 10 stał się ostatnio najpopularniejszym systemem na świecie (zdaniem StatCounter).

Firma nie zawsze jednak grała czysto. Agresywne zachęcanie internautów do darmowej przesiadki nie tylko denerwowało wielu użytkowników poprzednich wersji Windowsa, ale także naraziło firmę na pozwy sądowe. Producent miał również problemy w Holandii, gdzie naruszał prawo do prywatności.

Problemem "Get Windows 10"

Zachęcaniem użytkowników do Windowsa 10 dwa lata temu zainteresowała się również fińska organizacja rządowa Finnish Competition and Consumer Authority (FCCA) dbająca o przestrzeganie praw konsumentów.

Chodziło o stosowanie aplikacji "Get Windows 10", która miała zachęcać użytkowników poprzednich wersji do przesiadki, a stała się powodem kilku sporów.

Pozew zbiorowy przeciwko Microsoft wystosowano m.in. w zeszłym roku w Chicago. Po kolejnych pozwach w Niemczech firma obiecała z kolei, że nie będzie pobierała automatycznie danych instalacyjnych Windowsa 10 póki użytkownik nie wyrazi zgody na przesiadkę.

Program zachęcał użytkowników do przejścia na nowy system wyskakującymi okienkami po uruchomieniu systemu. Był dość nachalny, a Microsoft stosował sztuczki mogące zmylić użytkowników i "wcisnąć" nowy system.

Microsoft obiecuje poprawę

Jak donosi TechRadar, Microsoft ostatecznie zawarł porozumienie z FCCA w Finlandii. Amerykański producent obiecał, że nie będzie więcej stosował podobnych praktyk. System ma nie wyświetlać natarczywych banerów, które mogłyby zmylić użytkownika i w ten sposób przyczynić się do zainstalowania aktualizacji.

Postanowienia dotyczą co prawa rynku fińskiego, jednak Microsoft prawdopodobnie obierze podobną politykę także w innych krajach. Można się spodziewać, że firma nie będzie stosowała takich praktyk także w przypadku kolejnych dużych aktualizacji Windowsa 10.

Najbliższa ma zostać wydana już na wiosnę pod nazwą Spring Creators Update. Jedną z nowości ma być dodanie tzw. "Progressive Web Apps", które ułatwią instalowanie programów na komputerze.

---

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
Microsoft nie będzie wciskał Windowsa na siłę. Gigant dogadał się z FCCA w Finlandii
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby w ramach tego porozumienia M$ został oskubany na minimum 10 miliardów baksów można byłoby mieć chociaż cień nadziei, że sprawiedliwości stało się zadość. A tak kilka lat uporczywego naruszania z pełną premedytacją zasad własności zakończyło się żałosnym >>No dobra, więcej Windowsa 10 w miejsce siódemki wciskać na siłę nie będziemy<<. Mam nieodparte wrażenie, że za zbiorowy gwałt analny wymierzono karę jak za przejście w miejscu niedozwolonym - czyli poprzestano na pouczeniu.

 • wariant_b

  Oceniono 10 razy 8

  > Microsoft nie będzie wciskał Windowsa na siłę.
  Nie będzie, bo już dawno przestał. Będzie sprzedawał, zamiast dawać na siłę.

  Będzie utrudniał lub uniemożliwiał uruchamianie starszych wersji systemu na nowym sprzęcie,
  będzie wymuszał, żeby nowo pisane oprogramowanie działało jedynie z Windows 10,
  sprawi, że po kolejnych aktualizacjach starsze systemy będą coraz bardziej kłopotliwe i zawodne.

  I to w zasadzie wystarczy, bo sprzęt komputerowy szybko robi się przestarzały, a zmiany
  choćby w zawartości stron internetowych wymagają stałej aktualizacji oprogramowania.
  No i z czasem model sprzedaży aplikacji przez Sklep Microsoftu okaże się dla twórców
  oprogramowania prostszy i mniej kosztowny.

 • dupajasi0

  Oceniono 12 razy 6

  Mogą sobie wciskać. Bo ja właśnie w firmie robię downgrade z 10 do 7. Ludzie tego zażądali, widząc, że wiele podstawowych funkcji w systemie działa lepiej w starym Windows 7 niż w najnowszym Windows 10. Tak więc 10 owszem ale do domu do zabawy. Natomiast do pracy lepiej trzymać się sprawdzonych i działających rozwiązań. ;-)

 • pan_glosny

  Oceniono 9 razy 5

  To nie chodzi o to, że wciskał. Tylko o to co wciskał. Te pierwsze wersje win 10 to był szajs, komputery po instalacji się nie podnosiły itp.

 • bex.a

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym chciał żeby wciskał na siłę Windows 10 Mobile ale te ćwoki niepełnosprawne umysłowo nawet taki doskonały system potrafiły umoczyć.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 11 razy 3

  ale żeby to był lepszy system od poprzednich - a to jest tradycyjny SYF microsoftu

  do tego juz kompletnie nie można nad niczym zapanowac (jak w androidzie), bo pajace - do tego niedouczone - z microsoftu wiedza lepiej

  wielkie (obszerne i ciężkie) aktualizacje ładują sie SAME bez twojej wiedzy i czesto blokuja potem jakaś funkcjonalność (ale oczywoście mc nie informuje że pobrana aktualizacja czeka na instalację)

  ta firma powinna upaść, to byłoby wyjątkowo dobre dla całej cywilizacji

 • misiek12321

  Oceniono 11 razy 3

  Ja mysle ze strategia Microsoftu mogloby byc wypuszczanie dopracowanych systemow operacyjnych a nie scierwa do ktorego co chwila sa latki. Wedy nie trzeba by bylo nikogo zachecac !

 • piotr.grd

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz zmienią praktykę? Po fakcie, kiedy już wszystkich podatnych na takie sztuczki przeciągnęli? Po takim czasie przy 7 i 8 pozostali przecież już praktycznie tylko Ci, którzy na żadne z tych sztuczek i tak by się nie nabrali.

 • bambosz0

  Oceniono 4 razy 2

  chore żądne "naszych dóbr" firmy(?) wciskają buble pod pozorem dobrodziejstwa...i jeszcze bezczelnie każą płacić 100krotnie powyżej rzeczywistej wartości...chory świat..ubezwłasnowolnieni ludzie... ciekawe ćzy na innych planetach też takie dziadostwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX