Izraelska firma twierdzi: włamiemy się do każdego iPhone'a. Przeciętni użytkownicy mogą być jednak spokojni

Robert Kędzierski
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł magazyn Forbes, izraelska firma Cellebrite jest w stanie włamać się do niemal każdego iPhone'a. Procedura jest jednak skomplikowana i kosztowna, dlatego przeciętni użytkownicy raczej nie mają czego się obawiać.

Apple od lat powtarza, że prywatność użytkowników jest dla niego istotna. Zabezpieczenia wbudowane w iPhone'y uchodziły za niemal doskonałe. Izraelska firma Cellebrite twierdzi jednak, że potrafi je przełamać. To ona miała pomóc amerykańskim służbom odblokować iPhone'a 5c należącego do terrorysty

Forbes, powołując się na informatorów pragnących zachować anonimowość, twierdzi jednak, że Izraelczycy potrafią włamać się do w zasadzie każdego urządzenia z iOS. W grę ma wchodzić nawet iPhone 8 oraz iPhone X. A także iPad, iPad mini, iPad Pro iPod touch działający pod kontrolą systemu w wersji od 5 do 11.

Narzędzie dla rządów i służb

Cellebrite miałby oferować swoje usługi wyłącznie agencjom rządowym i służbom.To powinno więc uspokoić przeciętnych użytkowników. Tym bardziej, że koszt przełamania zabezpieczeń ma wynosić 1500 dol. 

Nie jest do końca jasne, jakich technik mieliby używać eksperci izraelskiej firmy. W grę mogą wchodzić exploity wykorzystujące niezałatane jeszcze luki. Najpewniej też do przełamania zabezpieczeń niezbędny jest nieograniczony fizyczny dostęp do urządzenia. To kolejny argument, który powinien uspokoić przeciętnych użytkowników. 

Czytaj też: FBI zażądało od Apple pomocy we włamaniu do iPhone'a. Agenci usłyszeli "NIE".

Serwis Motherboard stwierdza, że grupie hakerów udało się wykraść dane z Cellebrite. Te mają potwierdzać, że rządy Rosji czy Turcji miały zlecać włamywanie się do iPhone'ów. 

Część ekspertów nie wyklucza, że luki odkryte przez Cellebrite zostaną kiedyś wykorzystane przez innych przestępców. Nic nie zapowiada bowiem tego, by izraelscy eksperci zdradzili Apple sposób w jaki łamią zabezpieczenia. 

Boisz się włamania? Aktualizuj system

9to5Mac podkreśla, że część luk, które udało się odkryć Cellebrite, mogła już zostać załatanych przez Apple. Istnieje zatem szansa, że najlepszym sposobem na uniknięcie włamania jest po prostu regularne aktualizowanie oprogramowania. 

Nie tylko Apple

Warto podkreślić, że działania firmy z Izraela nie skupiają się jedynie na urządzeniach Apple. Firma oferuje również pomoc przy pozyskiwaniu danych z urządzeń z Androidem, w tym z Samsunga Galaxy S6, S7 i Note 5. Dodatkowo jednostkowy koszt włamania można obniżyć wykupując roczny abonament w cenie 250 tys. dol. 

***

Więcej o: