Eksperci: "Nie korzystajcie z Allegro, ryzykujecie utratę konta". Serwis zapewnia, że użytkownicy są bezpieczni

Robert Kędzierski
Serwis Niebezpiecznik twierdzi, że korzystanie z serwisu Allegro nie jest do końca bezpieczne. Do czasu załatania luki możliwe ma być przejęcie konta użytkownika. Serwis bada sprawę.

Aktualizacja

Serwis Allegro przesłał nam komentarz. Publikujemy go w całości.

Zakupy na Allegro są bezpieczne podobnie jak dane naszych klientów. Większość kluczowych działań klientów w serwisie odbywa się od dawna na stronach w pełni szyfrowanych protokołem HTTPS. Opisane zjawisko to nie jest luka bezpieczeństwa masowo zagrażająca bezpieczeństwu naszych klientów. To raczej właściwość internetu od jego zarania, związana z protokołem HTTP (który jest protokołem nieszyfrowanym) wykorzystywanym od lat niemal na każdej stronie internetowej, dlatego w Allegro od lat wykorzystujemy wiele dodatkowych zabezpieczeń i mechanizmów, które zabezpieczają dane klientów i uniemożliwiają przejęcie jakiegokolwiek konta.
Osoby, które miałyby wątpliwości lub pytania dotyczące ich konta w naszym serwisie, prosimy o kontakt z działem obsługi klienta."

Paweł Klimiuk

Dyrektor komunikacji korporacyjnej
Allegro

***

Użytkownik Allegro zauważył, że nie wszystkie strony w serwisie wykorzystują protokół HTTPS. Po zalogowaniu się na konto zabezpieczenie to jest aktywne - zielona kłódka i nazwa Allegro wyświetlają się tuż obok paska adresu. Gdy jednak przeglądamy oferty, to ikona z zieloną kłódką znika z paska. Oznacza to brak bezpiecznego połączenia.

Brak HTTPS w całym serwisie Allegro według ekspertów z Niebezpiecznika może stanowić zagrożenieBrak HTTPS w całym serwisie Allegro według ekspertów z Niebezpiecznika może stanowić zagrożenie Fot. Redakcja

Specjalizujący się cyberbezpieczeństwie serwis Niebezpiecznik twierdzi, że brak HTTPS w całym serwisie niesie ze sobą zagrożenie dla użytkowników. Istnieje bowiem możliwość przeprowadzenia ataku, za pomocą którego przejęte byłyby ciasteczka. Z nich natomiast można wydobyć informacje potrzebne do przejęcia konta.

Mamy gotową instrukcję krok po kroku, jak przejąć czyjeś ciasteczka (i w konsekwencji konto na Allegro)[...] Nie publikujemy jej teraz, aby nie ułatwiać roboty przestępcom., [...] Wierzymy jednak, że nawet bez naszych pomocy kompetentne osoby w dziale bezpieczeństwa Allegro, które znamy i za których wiedzę ręczymy, też wiedzą jak taki atak przeprowadzić i są świadome problemu.

- wyjaśnia serwis Niebezpiecznik. 

Problem z bezpieczeństwem Allegro miał wystąpić niedawno. Eksperci podejrzewają, że serwis jest w trakcie jakiejś migracji, która z nieznanych powodów przeciąga się. 

Allegro bada sprawę

Internauta, który odkrył problem z zabezpieczeniami zgłosił sprawę do Allegro. Dział bezpieczeństwa zapewnił go, że brak HTTPS w całym portalu nie jest zagrożeniem. 

Szyfrowanie nie występuje na wszystkich podstronach Serwisu. Jest to prawidłowe działanie.

- odpisał jeden z pracowników działu bezpieczeństwa. 

Czytaj też: Allegro zapowiada, że za łamanie tego zapisu regulaminu grożą poważne konsekwencje. 

Michał Bonarowski z działu prasowego Allegro zapewnił Niebezpiecznik, że sprawdza, czy atak wykorzystujący przejęcie ciasteczek jest możliwy. Poprosiliśmy o komentarz i jednoznaczne potwierdzenie, czy korzystanie z serwisu jest całkowicie bezpieczne.

Tekst zostanie zaktualizowany gdy otrzymamy odpowiedź. 

Niebezpiecznik rekomenduje, by do czasu załatania dziury nie korzystać z Allegro. 

***

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: