Na tę funkcję w Windows 10 czekały tysiące użytkowników. To się dopiero nazywa "dobra zmiana"

Bez kart w przeglądarce internetowej, określanych często mianem zakładek, trudno sobie dziś wyobrazić codzienne korzystanie z komputera. Już teraz użytkownicy wersji testowych Windows 10 mogą sprawdzać, jak rozwiązanie o nazwie Sets sprawdza się w praktyce.

Pierwszy raz o funkcji Sets pozwalającej na korzystanie z różnych aplikacji zgrupowanych w jednym panelu na kartach (tak jak strony w przeglądarce internetowej), informowaliśmy już pod koniec listopada ubiegłego roku. Okazuje się, że za wprowadzeniem tego rozwiązania opowiadała się od dawna spora grupa użytkowników (ponad 20 tys. głosów).

Jedna z kluczowych nowości, o jaką zabiegano, dotyczy objęcia obsługą kart systemowego Eksploratora plików. Przy okazji udostępniono zestaw przydatnych skrótów klawiszowych:

CTRL + Win + Tab: następna karta
CTRL + Win + Shift + Tab: poprzednia karta
CTRL + Win + T: otwarcie nowej karty
CTRL + Win + W: zamknięcie aktualnej karty

Eksplorator plików w Windows 10 z obsługą kartEksplorator plików w Windows 10 z obsługą kart fot. blogs.windows.com

W ten sposób możemy z niego korzystać w jednym oknie z innymi aplikacjami (OneNote, Poczta, Kalendarz, przeglądarka Microsoft Edge, Notatnik oraz linia poleceń) Na razie aplikacje na kartach mogą testować wyłącznie testerzy Windows Insider Preview biorący udział w programie Skip Ahead. Nowość pojawia się w kompilacji o numerze 17618.

Czytaj też: Ta funkcja trafi wkrótce do Windows 10. Tak dużej zmiany nie było w systemach Microsoftu od dawna

Jeszcze nie wiadomo, kiedy koncern zdecyduje się udostępnić funkcję wszystkim posiadaczom Windows 10. Niektórych rozwiązań z tego zakresu być może należy się spodziewać w kolejnej dużej aktualizacji, którą zaplanowano na najbliższe miesiące. Zmiana wchodzi w skład odświeżenia Windows 10 znanego pod nazwą kodową Redstone 5.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (34)
Eksplolator plików w Windows 10 z obsługą kart - aplikacje na kartach w Windows 10
Zaloguj się
 • jurekwy

  Oceniono 10 razy 10

  Karta dodatkowa to krok w dobrą stronę, ale to nie to samo co dwupanelowy eksplorator. Nie lubię eksploratora właśnie z tego względu. Menadżer plików z dwoma panelami to podstawa sensownej pracy z plikami. System na osobnym dysku, a różne pliki z treścią na osobnym. User - czyli pliki użytkownika są domyślnie wpakowane do dysku z systemem, co nie jest dobrym rozwiązaniem, przy czym w momencie instalacji systemu Microsoft nie daje użytkownikowi możliwości wyboru ich lokalizacji. Trzeba to robić "ręcznie" samemu, a i tak będą tworzone foldery User na dysku c: Zawsze muszę się nagrzebać w eksploratorze, aby dotrzeć do właściwego pliku. Taki np. Total Commander jest intuicyjny, prosty i logiczny. Eksplorator Windows jakoś nie może się sensownie zmienić pod potrzeby użytkownika.

 • lukask73

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież między kartami od zawsze przełączaliśmy się klawiszami Ctrl+PgDn i PgUp

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 5 razy 5

  Miliardy czekają na możliwość wyłączenia automatycznych aktualizacji ...

 • Michał Roszczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Żeby przełączyć kartę do przodu, wystarczy jedynie wcisnąć kombinację klawiszy: Ctrl+Tab+RShift+~+Ins+Pgup+F4+A
  : )

 • dupajasi0

  Oceniono 3 razy 3

  Spora część ludzi używających najnowszego systemu MS czeka kiedy zaczną poprawnie działać funkcje, które bez problemów robiły to co powinny w Windows 7 a Windows 10 już tak nie za bardzo. I niestety nie może się doczekać. ;-)

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 7 razy 3

  Windows - system który rozwiązuje problemy których w Linuksie od dawna nie ma. Niestety odwrotnie również.

 • jkwt

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystko świetnie, ale mam 8 GB RAM i otwardzie kilku aplikacji kończy się zawsze brakiem pamięci.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 3 razy 3

  Widocznie należę do pozostałych miliardów.

 • bsdw

  Oceniono 2 razy 2

  Oszaleć można ze szczęścia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX