Kuriozalny błąd Apple w iPhone'ach. W prosty sposób można odczytać prywatne wiadomości

To już kolejny raz w ostatnim czasie kiedy Apple się nie popisało. Producent zrobił poważny błąd projektując nową wersję iOS, przez co można poznać ukryte wiadomości i powiadomienia.

Apple nie ma ostatnio dobrej passy. Co i rusz na jaw wychodzą kolejne błędy czy luki w oprogramowaniu amerykańskiego giganta. Zaczęło się od bardzo głośnej afery ze spowalnianiem iPhone'ów, a od tego czasu regularnie słychać o kolejnych "niedopatrzeniach" programistów Apple.

W grudniu odkryto m.in. błąd w MacOS High Sierra, który daje uprawnienia administratora bez potrzeby użycia hasła. Miesiąc później krążył po sieci link, który zamrażał lub resetował iPhone'y.

W lutym posiadacze iPhone'ów dowiedzieli się, że otrzymanie SMS-em jednej litery w języku telugu wystarczy, aby na dobre zamrozić aplikację. Marzec nie mógł więc obyć się bez kolejnej małej afery związanej z iPhone'ami.

Siri zdradzi twoje tajemnice

Tym razem chodzi o utratę prywatności. Osoby, które zaznaczyły na swoim telefonie opcję ukrywania powiadomień otrzymują sam komunikat z nazwą aplikacji, jednak bez treści wiadomości. Aby do nie jej się dostać, trzeba odblokować urządzenie.

Przynajmniej teoretycznie, bo okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób, aby zdobyć ukryte informacje. Jak donosi  Mac Magazin, wystarczy o treść notyfikacji zapytać asystentkę Siri, która bez potrzeby autoryzacji odczyta prywatne wiadomości na głos.

Błąd ten pojawił się w iPhone'ach wraz z wprowadzeniem ukrytych powiadomień (od iOS 11). Dotyczy wszystkich zewnętrznych komunikatorów i aplikacji, jak Facebook Messenger, Gmail, Slack, Instagram itp. Nie daje zatem dostępu do komunikatów z iMessage.

Mimo wszystko luka jest bardzo poważna i powinna zostać jak najszybciej załatana. Apple zostało już poinformowane o problemie, ale na razie nie pochwaliło się terminem wydania odpowiedniej aktualizacji.

Do czasu poprawienia błędu przez producenta lepiej całkowicie wyłączyć Siri w iPhonie.

---

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (20)
Kuriozalny błąd Apple w iPhone'ach. Chodzi o Siri i funkcję ukrywanie powiadomień w iOS 11
Zaloguj się
 • reden01

  Oceniono 1 raz 1

  Strasze, dzisiaj skończyło się moje życie.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz 1

  "W prosty sposób można odczytać prywatne wiadomości"
  No to odczytaj je w moim iPhonie. zapłacę 10000zł.

 • mreck

  Oceniono 7 razy 1

  tak? cwaniaki z gw to dlaczego wasza poczta po wylogowaniu dalej pokazuje wiadomości? Wystarczy po wylogowaniu sie z poczty gazety.pl cofnąć sie do poprzedniej strony. zajebiscie dbacie o prywatnosc.

 • Daniel Głowacki

  Oceniono 3 razy 1

  Dla mnie najśmieszniejszym i najbardziej absurdalnym błędem, co jest w ogóle jakieś debilne (inne problemy i niedoróbki można zrozumieć) o którym czytałem jest to, że jak na telefon przychodzi jakaś jedna konkretna litera z alfabetu hinduskiego (Indie) to blokuje się cały telefon. Ja tego nie mogę zrozumieć i uzmysłowić, że jedna litera w alfabecie hinduskim unieruchomi cały telefon? To wydaje się tak jakby było to zrobione celowo. To tak jakbym dostał smsa w treści którego była jakaś litera np. no ja nie wiem: j czy k i cały telefon się zablokował. To czysty absurd.

 • jan zabłocki

  Oceniono 2 razy -2

  Apple w ich reklamie miał ten błąd. Oczywiście zmienili to a youtube pozwolił zamienić film który był wrzucony. Nie re-upload ale podmienili film

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX