Masz iPhone'a? Lepiej uważaj na te wiadomości. Mogą zawiesić iMessage na dobre

Jeśli otrzymaliście podejrzaną wiadomość na swojego iPhone'a, lepiej uważajcie. Odkryto nową lukę, przez którą można zawiesić iMessage i inne komunikatory w dowolnym telefonie od Apple.

Ostatnie tygodnie dla Apple nie są szczególnie udane. W grudniu wybuchła wielka afera z celowym spowalnianiem iPhone'ów. Odkryto też m.in. błąd w MacOS High Sierra, który daje uprawnienia administratora bez potrzeby użycia hasła.

W styczniu za to krążył po sieci link, który zamrażał lub resetował iPhone'y. Luty nie mógł się więc obyć bez odkrycia kolejnej luki, która może poważnie zaszkodzić smartfonom z logo nadgryzionego jabłka.

Tym razem znaleziono błąd, który zawiesza aplikację do SMS-owania (iMessage) w iPhonie po otrzymaniu wiadomości ze znakiem w języku telugu, którym w Indiach posługuje się ok. 70 mln osób.

Po otrzymaniu SMS-a i próbie otwarcia iMessage telefon zostanie zablokowany, a aplikacja zamknięta. Każda kolejna próba jej otwarcia również kończy się niepowodzeniem. Pokazał to na filmie jeden z dziennikarzy The Verge:

Na takiej samej zasadzie przestępca lub złośliwy znajomy może zablokować inne komunikatory w waszym telefonie z iOS. Podatny na atak jest Facebook Messenger, WhatsApp, Gmail i Outlook.

Co zrobić w sytuacji, gdy wiadomość już otrzymaliśmy? Przede wszystkim nie otwierać aplikacji i spróbować wykasować niechcianą wiadomość za pomocą innego urządzenia.

W komunikatorach zewnętrznych firm można użyć dowolnego telefonu lub komputera, w przypadku iMessage przyda się sprzęt z MacOS do zdalnego zarządzania SMS-ami. Można też próbować "zasłonić" wiadomość przez nadesłanie kilku innych.

Apple jest już świadome problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem. Niedługo powinna pojawić się aktualizacja, która usunie problematyczną lukę.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy aplikację iMessage można zablokować wysyłając odpowiednią sekwencję znaków. Takie sytuacje miały już miejsce, a w 2016 roku odkryto, że odpowiednio spreparowane wideo może zamrozić całego iPhone'a.

---

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Więcej o: