Ilość danych produkowanych przez ludzi z każdym rokiem się zwiększa. Według przewidywań ekspertów do 2025 roku ma osiągnąć poziom 163 zettabajtów. Rocznie. To sporo, bo, jak wyjaśnia Forbes, obecna ilość danych produkowanych przez ludzkość jest dziesięciokrotnie mniejsza - jest szacowana na 16,3 zettabajta (jeden zettabajt to bilion gigabajtów).
Czytaj też: Cyfrowe średniowiecze, czyli i my będziemy kiedyś starożytną cywilizacją.
Przetwarzanie i przechowywanie tak gigantycznych ilości danych jest sporym wyzwaniem. Nadzieją są najnowsze osiągnięcia chińskich i australijskich naukowców. Opracowali oni nowy rodzaj dysków optycznych. Cechuje je zarówno spora pojemność jak i trwałość. Każdy będzie w stanie przechować 10 TB danych przez 600 lat.
Badacze z Uniwersytetu Melbourne i Instytutu Technologii Wuhan w Chinach opracowali metodę łączenia cząsteczek złota ze szkłem. Pozwala to na zapis przy użyciu szerszego, niż w przypadku BluRay, spektrum światła - wyjaśnia portal Eureka Alert.
Naukowcy zapewniają, że wdrożenie innowacyjnego produktu będzie możliwe wkrótce. To pomogłoby rozwiązać problemy centrów danych, które przechowują informacje na mniej trwałych i mniej pojemnych nośnikach.
Sprawniejsze przetwarzanie danych jest niezbędne dla rozwoju sztucznej inteligencji, Big Data, potrzebne w dobie rosnącego transferu danych przez internet. Być może wynalazek naukowców pozwoli obniżyć koszty przetwarzania danych i zmniejszyć problemy natury logistycznej - napędy ze zarchiwizowanymi danymi również trzeba gdzieś przechowywać.
Możliwe też, że wynalazek naukowców ułatwi uniknięcia poważnego problemu określanego mianem cyfrowego średniowiecza. Zarówno nośniki magnetyczne (kasety, dyskietki, twarde dyski), jak i optyczne (płyty CD, DVD, Blu-ray) nie wytrzymają próby czasu tak dobrze jak pergamin. Dlatego też przyszłe pokolenia mogą nie mieć szansy odczytać naszych danych.
Dzięki nowym dyskom optycznym wydłużylibyśmy żywotność nośnika z kilkudziesięciu do kilkuset lat. Pozostanie oczywiście kwestia urządzeń oraz oprogramowania, które będzie w stanie poprawnie zinterpretować zawartość takiego nośnika. Będziemy musieli znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.
***