Te dyski mają pomieścić 10TB danych i działać 600 lat. Przełom, który może popchnąć naszą cywilizację

Robert Kędzierski
Naukowcy z Chin i Australii opracowali nowe dyski optyczne, które są niesamowicie pojemne i trwałe. Ten niepozorny wynalazek może znacząco pomóc w rozwoju cywilizacji.

Ilość danych produkowanych przez ludzi z każdym rokiem się zwiększa. Według przewidywań ekspertów do 2025 roku ma osiągnąć poziom 163 zettabajtów. Rocznie. To sporo, bo, jak wyjaśnia Forbes, obecna ilość danych produkowanych przez ludzkość jest dziesięciokrotnie mniejsza - jest szacowana na 16,3 zettabajta (jeden zettabajt to bilion gigabajtów).

Czytaj też: Cyfrowe średniowiecze, czyli i my będziemy kiedyś starożytną cywilizacją. 

Przetwarzanie i przechowywanie tak gigantycznych ilości danych jest sporym wyzwaniem. Nadzieją są najnowsze osiągnięcia chińskich i australijskich naukowców. Opracowali oni nowy rodzaj dysków optycznych. Cechuje je zarówno spora pojemność jak i trwałość. Każdy będzie w stanie przechować 10 TB danych przez 600 lat. 

Badacze z Uniwersytetu Melbourne i Instytutu Technologii Wuhan w Chinach opracowali metodę łączenia cząsteczek złota ze szkłem. Pozwala to na zapis przy użyciu szerszego, niż w przypadku BluRay, spektrum światła - wyjaśnia portal Eureka Alert. 

Naukowcy zapewniają, że wdrożenie innowacyjnego produktu będzie możliwe wkrótce. To pomogłoby rozwiązać problemy centrów danych, które przechowują informacje na mniej trwałych i mniej pojemnych nośnikach. 

Sprawniejsze przetwarzanie danych jest niezbędne dla rozwoju sztucznej inteligencji, Big Data, potrzebne w dobie rosnącego transferu danych przez internet. Być może wynalazek naukowców pozwoli obniżyć koszty przetwarzania danych i zmniejszyć problemy natury logistycznej - napędy ze zarchiwizowanymi danymi również trzeba gdzieś przechowywać. 

Cyfrowe średniowiecze może być problemem

Możliwe też, że wynalazek naukowców ułatwi uniknięcia poważnego problemu określanego mianem cyfrowego średniowiecza. Zarówno nośniki magnetyczne (kasety, dyskietki, twarde dyski), jak i optyczne (płyty CD, DVD, Blu-ray) nie wytrzymają próby czasu tak dobrze jak pergamin. Dlatego też przyszłe pokolenia mogą nie mieć szansy odczytać naszych danych. 

Dzięki nowym dyskom optycznym wydłużylibyśmy żywotność nośnika z kilkudziesięciu do kilkuset lat. Pozostanie oczywiście kwestia urządzeń oraz oprogramowania, które będzie w stanie poprawnie zinterpretować zawartość takiego nośnika. Będziemy musieli znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. 

***

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (84)
Naukowcy opracowali dysk optyczny o pojemności 10TB. Może przechowywać dane 600 lat. To przełom dla centrów danych
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 21 razy 13

  "dyski ... mają działać 600 lat" - czy to ci sami naukowcy którzy twierdzili, że dyski CD będą działać 100 lat?

 • twzelnik

  Oceniono 1 raz 1

  W kwestii cyfrowego średniowiecza

  Nie tylko trwałość nośnika decyduje o dostępności danych, jest o wiele więcej czynników.

  * muszą być dostępne napędy do odczytu danych

  * napędy muszą być NOWE, bo stare choćby sprawne mogą nie dać się podłączyć ze względu na wymianę interfejsów. Przykładowo, dziś podłączenie IDE sprawia pewne kłopoty, ale już interfejs ST-506 (zwany również MFM) jest dzisiaj kompletnie nieosiągalny, chyba że razem z całym archaicznym komputerem.

  * system plików (lub innych obiektów) musi być zrozumiały dla nowych systemów. Jak odczytać partycję HPFS?

  * format samych plików musi być nadal obsługiwany! Spróbujcie odczytać plik DOC ...zapisany przez Worda 2.0 - to nadal możliwe, ale obecne edycje MS Word znienacka i bez ostrzeżenia przestały obsługiwać ten format. Komunikat przy próbie otwarcia nic nie mówi, a rozwiązanie problemy jest nie do przejścia dla zwykłego użytkownika.
  A popularnie niegdyś pliki PCX? Ktoś ich jeszcze używa? A pliki z edytora TAG? Pamięta ktoś Taga? A Wordstar, dBase?

  * dodatkowe utrudnienia, jak np. polska strona kodowa w egzotycznym formacie (Mazovia, Świerk, Kajkowski, DHN...).

  Aha, NAJWAŻNIEJSZE: nośnik i napęd nie stanowią żadnego problemu!
  Wystarczy od czasu do czasu zmieniać nośnik. Kopiować dane na inny.
  Np. zgrać dyskietki na CD. A potem zgrać CD na DVD. A potem zgrać DVD na Next Gen. Itd.
  Przy okazji załatwia się wszystkie kwestie poza formatem plików. Ale tutaj pewnym ratunkiem może być pozostawienie starych aplikacji na starym systemie na s... nie, tym razem na wirtualnym komputerze. ;-)
  Instaluje się darmowego Virtual Boxa i na nim można mieć komputer z MS DOS, MS Windows 3.1, Windows XP, OS/2... Albo wszystkie na raz. Zajmuje to śmiesznie mało miejsca jak na dzisiejsze dyski.

 • dupajasi0

  Oceniono 3 razy 1

  600 lat trwałości danych na dyskach optycznych. No to fajnie... poza tym, że za jakieś 50 lat nikt nie będzie nie tylko produkował ale nawet kojarzył czytnika, w którym będzie można takie dane odczytać. Poza nielicznymi muzeami oczywiście. ;-)

 • mr.creosote

  Oceniono 7 razy 1

  Problemem nie jest trwałość nośników, tylko ich późniejsze odczytanie. Już obecnie mamy ogromny problem z odczytaniem taśm czy dyskietek sprzed zaledwie kilkunastu lat. Dane są czytelne, ale zmieniły się technologie odczytu i interpretacji danych.

 • citisus

  0

  Przecież można kupić M-Disc (milenium disc), który ma podobną trwałość. Gdzie warstwa do zapisu jest mineralna zamiast mało trwałej organicznej. Do tego zapis jest na tradycyjnych, nieco mocniejszych napędach.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy 0

  phi
  Egipcjanie opracowali metody zapisu danych które przetrwały juz pnad 4000 lat !
  i to w formacie, który po niewielkim wysiłku jest do odczytania dla późniejszych cywilizacji i to bez używania specjalistycznych czytników...

  600 lat...
  cieniasy..

 • do100jnik

  0

  o odczyt za tysiąc lat nie ma obaw, zawsze się znajdzie jakiś dysk z Rozetty i Jean-Francois Champollion

 • kkrispl

  0

  No i gdzie są te blue-ray, jakoś w każdym kiosku ich nie ma, znów nietrafiony format jak zwykle a cd, dvd i dawniej dyskietki nawet w spożywczym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX