Polska zbuduje własny samolot nowej generacji? Zapadły już pierwsze decyzje

Instytut Lotnictwa przymierza się do budowy samolotu turbośmigłowego nowej generacji. 24 maja podpisze w tej sprawie list intencyjny.

Wszystko wskazuje na to, że jeden z państwowych instytutów badawczych zapragnął stworzyć własny samolot. Instytut Lotnictwa, bo o nim mowa ogłosił właśnie, że przymierza się do budowy polskiego samolotu turbośmigłowego.

W tej sprawie, 24 maja w siedzibie instytutu ma zostać podpisany list intencyjny przez przedstawicieli Instytutu Lotnictwa oraz czołowych firm z branży lotniczej i zbrojeniowej. Wydarzenie ma się odbyć w ramach "18. Polsko-Amerykańskiej Konferencji Nauki i Technologii - 100 lat współpracy nauki z przemysłem". 

Instytut Lotnictwa chce w przyszłości nawiązać współpracę z firmami branży lotniczej i zbrojeniowej i wspólnie z nimi zrealizować budowę ILX-34. Nad projektem patronat obejmie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na razie żadne szczegóły nie są znane. Wiadomo, jedynie że zbudowany ma zostać turbośmigłowy samolot wielozadaniowy. Instytut Lotnictwa określa go mianem "polskiego innowacyjnego samolotu turbośmigłowego nowej generacji".

Możemy spodziewać się najprawdopodobniej niewielkiej maszyny cywilnej do zastosowań np. rolniczych czy szkoleniowych.

Na więcej informacji musimy chwilę poczekać. Pomysłodawcy zamierzają przedstawić ogólne założenia projektu ILX-34 przy okazji podpisania listu intencyjnego, 24 maja br.

---

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: