Elon Musk chce stworzyć nowy system transportu dla Los Angeles. Podróż z centrum na lotnisko za dolara

Robert Kędzierski
Podczas konferencji spółki Boring Company poznaliśmy nowe plany firmy. Elon Musk obiecuje połączyć centrum Los Angeles z lotniskiem. Podróż z zawrotną prędkością ma kosztować zaledwie jednego dolara.

Firma Boring Company podczas konferencji prasowej, która odbyła się w nocy z czwartek na piątek polskiego czasu, zdradziła szczegóły dotyczące planu budowy nowego systemu komunikacji. Spółka Elona Muska zamierza stworzyć połączenie pomiędzy centrum Los Angeles a portem lotniczym. 

Podróż na tym dystansie ma zająć zaledwie osiem minut. Wszystko dzięki systemowi specjalnych kapsuł Loop poruszających się w tunelach, w warunkach obniżonego ciśnienia, z prędkością wynoszącą nawet 240 km/h. W każdej podróżować będzie mogło jednocześnie do 16 osób. 

Jedną z najbardziej zaskakujących deklaracji dotyczących nowego systemu jest cena podroży. Ma ona wynieść zaledwie jednego dolara. 

Plan Elona Muska można uznać za bardzo innowacyjny i intrygujący. Jak jednak zauważa Cnet Elon Musk nie podał żadnych ram czasowych dla finalizacji projektu. Tymczasem pracy jest sporo - plan  zakłada m.in. budowę tunelu o długości 4,3 km, biegnącego pod autostradą, oraz stworzenie kilkudziesięciu stacji przesiadkowych. 

I właśnie pod tym względem plany Elona Muska znów przypominają luźną wizję na najbliższe dekady. Stacji przesiadkowych, takich jak na powyższej animacji, mają być docelowo nie setki, a tysiące. Ich atutem ma być mały rozmiar - zajęłyby dwa miejsca parkingowe. Przypomina to wizję samego Hyperloopa, który ma składać się z systemu wielopoziomowych tuneli. Wygląda świetnie, przypomina jednak wizje, które Elon Musk zaprezentował przed rokiem. 

Tak Elon Musk wyobraża sobie system tuneliTak Elon Musk wyobraża sobie system tuneli Źródło: Boring Company

Chodzi o skalę

To, że Boring Company zbuduje tunele biegnące pod Los Angeles nie ulega wątpliwości. Pierwszy, jak twierdzi Elon Musk, jest już prawie gotowy i wkrótce będzie można nim podróżować. Rozpoczęły się też prace nad kolejnym. Stworzenie systemu dłuższych tuneli - a Musk zapowiedział, że połączenie z lotniskiem to dopiero początek -  budowa stacji przesiadkowych (dziesiątek? setek? tysięcy) i przedarcie się przez miejską infrastrukturę to wyzwania innego kalibru. 

Elon Musk chce sprzedawać cegły?

Właściciele Boring Company nie byłby sobą, gdyby podczas konferencji czymś nie zaskoczył. Elon Musk ogłosił, że obniżenie kosztów działalności Boring Comapny może zostać osiągnięte przez... sprzedaż cegieł. Mają być one wytwarzane z materiału wydobytego podczas wiercenia. Jak zauważa Ars Technica Musk śmiejąc się zaproponował cenę 10 centów za cegłę. Trudno jednak uznać na ile był to żart, a na ile realna wizja nowego biznesu. Musk nie raz już udowodnił, że pod tym względem jest nieobliczalny. Kilka tygodni temu na skutek sprzeczki z Warrenem Buffetem zapowiedział stworzenie firmy produkującej słodycze.

Czekając na rewolucję

Elon Musk podczas konferencji podał w zasadzie jeden istotny szczegół dotyczący Boring Company - cenę biletu. Jeden dolar za dostanie się z centrum Los Angeles na lotnisko w osiem minut to naprawdę tanio. Dziś podróż np. ze stadionu Dogersów, licząca ok. 30 km, trwa od 20 do 25 minut. Koszt podróży Uberem na tym dystansie wynosi ok. 20-30 dol, komunikacją publiczną jest zapewne tańsze, ale nie kosztuje dolara. Elon Musk twierdzi, że tak niska cena będzie możliwa, bo jego systemem komunikacji podróżować będą miliony osób. Rewolucja wydaje się więc naprawdę duża, nie wiemy jednak kiedy stanie się faktem. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Elon Musk na konferencji Boring Company podał cenę podróży tunelem pod Los Angeles
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 24 razy 12

  Gość powoli ma przerób i finezję profesora Talenta z "Tytusa, Romka i A'tomka" - wymyśla tego na pęczki, a finansowanie i rentowność znajdują się w kolumnie "oj tam oj tam". Dziś tunel próżniowy, jutro rakieta na Marsa, pojutrze podróż dookoła świata za dolara, a w przyszłym tygodniu lewitujące w chmurach miasto, które będzie można "przesunąć" w razie potrzeby w inną szerokość geograficzną.

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 9

  Brakuje paru istotnych detali. Musk ogłosił, że pracują nad elektryczną maszyną do drążenia tuneli, która będzie ryła szybciej, dysponując 3-krotnie większą mocą. Cena drążenia ma spaść dzięki wyjątkowo małej średnicy tuneli. Tylko że to wszystko mało, żeby było szybko i tanio. Musk twierdzi, że kopanie tuneli nie było od dawna ulubioną dziedziną inżynierów, więc on zatrudnił do tego naukowców od rakiet kosmicznych i czeka na wyniki.

  Portalik electrek.co prowadzony przez wyznawców Muska ogłosił też, że Boring Company nawiąże partnerską współpracę z operatorem komunikacji miejskiej LA Metro, ale zapomnieli dodać, że współpraca ma (jak na razie) dotyczyć tylko kordynacji działań, żeby tunel Muska nie zablokował projektu kolejki, którą chce budować LA Metro.

  W ostatnich dniach Musk znowu podjął temat transportu ludzi między dowolnymi punktami na Ziemi w ciągu godziny przy użyciu (nieistniejącej) sieci (nieistniejących) Hyperloopów oraz rakiet kosmicznych BFR (nieistniejących).

  Gorzej z bieżączką, nasz zbawiciel jakoś nie ma ochoty tłumaczyć, czemu kolejna Tesla na Autopilocie nie zauważyła przeszkody stałej w postaci stojącej pod sygnalizatorem czerwonej strażackiej ciężarówki, potępił jedynie dziennikarzy, którzy rzucili się do opisywania wypadku. Nie skomentował też pogłosek, według których za kilka dni linia produkcyjna Tesli 3 ma znowu zostać zatrzymana na jakiś tydzień. Nie odniósł się też do szacunków analityków, według których zrealizowanie już ogłoszonych projektów samej tylko Tesli pochłonęłoby około 10 miliardów dolarów, co jest sumą znaczącą jak na firmę ze śmieciowym ratingiem, ujemnym zyskiem i prześwitującym dnem w skarbcu.

 • kiesier

  Oceniono 11 razy 7

  To nie jest żaden geniusz.
  Po prostu gościa cofnęli w czasie o 100lat i ten kopiuje tamtejsze pomysły;)

 • angielski_kochanek

  Oceniono 5 razy 5

  Oj tam ten Wasz Musk. Krzywousty to dopiero ma plany...!

 • ela-007

  Oceniono 8 razy 4

  Za 1 dolara ale jak kupimy razem z biletem na samolot rok wcześniej.
  Czy w Hollywood już pisza scenariusz do Uwierz w Melona?

 • kataryniarski

  Oceniono 10 razy 4

  Tymczasem na wschodzie Polski, w takim Rzeszowie z lotniska... czy raczej: "Lotniska" jedzie się autosanem 45 minut do centrum i jeszcze człowiek musi stać, bo miejsca zajęte przez jakieś baby w chustach z koszykami pełnymi jajek i śmietany... A wali warzywniakiem jak 150!

 • hubba-hubba

  Oceniono 12 razy 4

  Nie wiem, ile rewolucji rozpoczął Musk, bo się już pogubiłem. Wiem tylko, że żadnej z nich jeszcze nie zakończył sukcesem, tylko wciąż przy nich dłubie i rozpoczyna nowe. Jedynie Pay-Pal normalnie działa.

 • artco1313

  Oceniono 7 razy 3

  za 1 USD to Pan Musk raczy jedynie wirtalnie zaksięgować na moim koncie prowadzonym prze jego firmę około 40 USD - więc niech nie gdacze że w tej cenie zrobi cos realnego

 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 3

  >'połączenie pomiędzy centrum Los Angeles a portem lotniczym'
  'Downtown'?
  Kiedy samolot podchodzi do ladowania na lotnisku LAX z powodu plagi kalifornijskiej pogody tam z wyskokosci powiedzmy paru tys. m. , kiedy wyraznie widac na powiedzmy 100 km. latwo zauwazyc rozmiar Los Angeles. Jest to miasto wielkosci wojewodztwa, bo LA plynnie przechodzi w Hollywood, w Beverly Hills a nawet Burbank. Po prostu jak daleko siega wzrok z pokladu samolotu widac miasto..LA jest zasadniczo plaskie z niewielka iloscia wiezowcow. A wiec do to jest to 'CENTRUM LA? Gdzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX