FBI rozbiło międzynarodową szajkę internetowych wyłudzaczy. Zatrzymania również w Polsce

FBI, we współpracy ze służbami z całego świata, rozbiło międzynarodową szajkę przestępców, którzy za pomocą wiadomości e-mail wyłudzali pieniądze. Do zatrzymań doszło również w Polsce.

FBI informuje o sukcesie akcji o kryptonimie WireWire w ramach której na całym świecie zatrzymano 74 osoby związane z wyłudzaniem pieniędzy. Przestępcy, którzy w głównej mierze rozsyłali fałszywe wiadomości do przedsiębiorców zdołali skłonić swoje ofiary do przelania łącznie 14 mln dol. czyli ok. 50 mln złotych.

Zatrzymania również w Polsce

Współpracujące ze sobą osoby pochodziły z siedmiu krajów. Do największych zatrzymań - w sumie 51 akcji różnych służb - doszło w USA i Nigerii. Na liście krajów znalazła się też Kanada, Mauritius, Malezja, Indonezja i Polska.

FBI ostrzega - nie pomagaj przestępcom

FBI wyjaśnia, że wiele zatrzymanych osób pełniło rolę tzw. słupów - pośredniczą w przelewaniu pieniędzy. Czasami takie osoby działają w pełni świadomie, często jednak nie zdają sobie sprawę z przestępczego charakteru działalności. Nie zmienia to jednak faktu, iż osobom tym zostaną postawione zarzuty. 

Jak działali przestępcy?

Serwis Cyberscoop opisuje mechanizm działania przestępców. Najczęściej wysyłali oni wiadomość e-mail podszywając się pod klienta lub urzędnika. W taki sposób 130 tys. dolarów miał stracić jeden z amerykańskich notariuszy, który przelał pieniądze. Kiedy zorientował się, że padł ofiarą oszustów, na zatrzymanie przelewu było już za późno. Bank zdążył przelać pierwszą z transz. Mężczyzna może jednak mówić o szczęściu, bo kolejne 130 tys. dolarów było już gotowe do kolejnej transakcji. 

Przestępcy korespondencję kierowali też do osób pracujących na kierowniczych stanowiskach, zajmujących się finansami. Wyłudzający podszywali się pod kontrahentów i prosili o przelew na wskazane konto. 

Czytaj też: Thomas, słynny polski haker, kpił sobie z ofiar latami. Nagłe zatrzymanie.

Ofiarami przestępców padały też osoby starsze, albo takie, które właśnie nabyły jakąś nieruchomość. 

Możliwe, że część zatrzymanych w sprawie również będzie uznawać się za ofiary. Chodzi głównie o te osoby, które pełniły rolę pośredników w transferach. Najczęściej rekrutuje się je poprzez ogłoszenia o pracę - zatrudnia na fikcyjnych stanowiskach i nakazuje przelewanie środków pomiędzy kontami. Osoba taka najczęściej udostępnia przestępcom własne konto nie zdając sobie sprawy z tego, że dokonując przelewu bierze udział w przestępstwie. 

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]