Wielka awaria państwowych stron i serwisów. CEPiK, ePUAP i inne usługi przestały działać

Robert Kędzierski
CEPiK, EPUAP, obywatel.gov.pl i inne rządowe serwisy przestały nagle działać. Użytkownicy widzą jedynie komunikat o nieosiągalności witryny. Po kilku godzinach udało się przywrócić częściowo funkcjonalność stron.

13:05: Aktualizacja 2#

Strona CEPIK już działa, ale z utrudnieniami.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac na środowisku produkcyjnym systemu CEPiK2.0 w dniu 11-06-2018 w godzinach 19:00 – 24:00 mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do usług: API Udostępnianie i Aplikacji Udostępnianie w zakresie zapytań masowych. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy

- czytamy w komunikacie.

Przywrócono również dostęp do strony internetowej profilu zaufanego (ePUAP)

Wciąż istnieje problem z dostępem do serwisu Obywtatel.gov.pl.

11:30: Aktualizacja 1#

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że powołało sztab kryzysowy. Został utworzony w Centralnym Ośrodku Informatyki. Jak informuje Polskie Radio Karol Manys z biura prasowego resortu cyfryzacji wyjaśnił, że nie ma też informacji czy awaria jest efektem ataku hakerskiego.

***

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o wielkiej awarii, która od godzin porannych blokuje działanie najważniejszych rządowych stron i serwisów. Nie działa Centralne Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), serwisy pozwalające na załatwienie spraw urzędowych takie jak Obywtatel.gov.pl, składanie wniosków ePUAP

Awarii uległ też System Rejestrów Państwowych (SRP) - za jego pomocą urzędnicy wprowadzają dane do bazy PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru Stanu Cywilnego. Może to oznaczać problemy z załatwianiem spraw w urzędach takich jak składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego czy aktu urodzenia.

W urzędach możliwy paraliż

Awaria uniemożliwia skorzystanie z usług za pośrednictwem stron internetowych, blokuje jednak również pracę urzędników.

Awaria systemów ma miejsce w całej Polsce. Wnioski przyjmujemy, ale na tym nasze działanie się kończy, nie mamy dostępu do baz.

- wyjaśnia nam jedna z warszawskich urzędniczek urzędu stanu cywilnego. Stwierdziła też, że na chwilę obecną nie ma informacji zwrotnej o tym kiedy awaria może być usunięta. Prace wciąż trwają. 

Baza CEPiK nie działa. Inne też. Tak rozległej awarii jeszcze nie pamiętam.

- stwierdziła urzędniczka zajmująca się rejestracją pojazdów w innym urzędzie. 

W wydziale dowodów osobistych w Poznaniu potwierdzono nam fakt awarii. Urzędnik stwierdził jednak, że petenci nie są odprawiani z kwitkiem.

- Wnioski można składać. W przypadku awarii wdrażamy awaryjną procedurę, która nieco sprawę wydłuża, ale nie uniemożliwia załatwienie sprawy.

- stwierdził. 

Do tej pory zdarzały się awarie pojedynczych serwisów, jak w przypadku rozszerzania zakresu działania bazy CEPIK. Awarie większości rządowych serwisów w jednym czasie dotychczas się nie zdarzały.

Więcej o: