Koszmarna wpadka Radia Maryja. Wewnętrzne hasła były dostępne publicznie. Przez 4 lata

O niebywałym szczęściu mogą mówić administratorzy Radia Maryja. Hasła do wewnętrznych systemów radia przez lata były zapisane w pliku tekstowym umieszczonym w internecie. Mógł zobaczyć je każdy, ale... nikt z nich nie skorzystał.

W historię opisaną przez portal Niebezpiecznik.pl ciężko wręcz uwierzyć. Do serwisu w maju zgłosił się jeden z czytelników, który z ciekawości wpisał w Google frazę "filetype:txt hasło". W wynikach wyszukiwania znalazł dostępny publicznie dokument tekstowy znajdujący się na serwerach Radia Maryja.

Niebezpiecznik zbadał sprawę. W pliku .txt, który był dostępny w internecie od 2014 roku, znaleziono loginy i hasła do najważniejszych kont - firmowej poczty e-mail, Twittera czy Google.

Co więcej, były tam też dane pozwalające zalogować się do CMS Telewizji TRWAM. System ten pozwala na pełną kontrolę nad treściami obecnymi na stronie internetowej, ich tworzenie, edytowanie czy usuwanie. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że newralgiczne dane mogłyby zostać wykorzystane do zaszkodzenia telewizji.

Niebezpiecznik dodaje, że hasła do poszczególnych kont i tak były na tyle proste (np. "Abcd1234"), że dostanie się do systemów rozgłośni i telewizji nie sprawiłoby hakerom większych problemów.

Hasła były jednak dostępne publicznie, a ich znalezienie ograniczało się do wpisania jeden frazy w Google. Dziwi więc wręcz, że nikt z tej możliwości nie skorzystał.

Fragment znalezionego pliku:

Hasła Radia Maryja były dostępne publicznieHasła Radia Maryja były dostępne publicznie fot. dzięki uprzejmości serwisu Niebezpiecznik.pl

We wspomnianym pliku tekstowym znaleziono też ciekawe notatki mające ułatwić pracę radia. Poza tym były tam też np. linki do filmów z YouTube'a czy wybrane komentarze. Jedną z ciekawszych notatek Niebezpiecznik pozwolił sobie zacytować. Brzmiał: "Mieczysława wywalać z komentarzy". 

Eksperci serwisu powiadomili oczywiście administrację Radia Maryja. Oficjalnym kanałem odpowiedzi się nie doczekano, jednak z publikacją artykułu portal wstrzymał się na miesiąc. Miał być to czas na usunięcie pliku i zmianę haseł do serwisów.

Felerny plik na szczęście został już usunięty. Radio Maryja nie wydało jednak żadnego komunikatu w tej sprawie.

---

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (136)
Koszmarna wpadka Radia Maryja. Wewnętrzne hasła były dostępne publicznie przez 4 lata
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 92 razy 86

  To tylko pokazuje, jak wszyscy mają to radyjko w głębokiej du*ie. A tyle było gadania o "wrogach". "atakach", "nienawiści".... A tu - pełne olanie Tadka i jego moherów.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 73 razy 67

  Szanujący haker brzydzi się tam wchodzić i tyle.

 • kicior99

  Oceniono 70 razy 64

  Dobre obyczaje nakazują powiedzieć "dziękuję". Niestety toruńska obora nie zna takich słów.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 63 razy 57

  KGB czuwalo by nikt Radiu Maryja i "ojcu" Rydzkowi nie zaszkodzil!

 • lupus.y

  Oceniono 41 razy 37

  "Dziwi więc wręcz, że nikt z tej możliwości nie skorzystał".
  Mnie jakoś to zupelnie nie dziwi. Zupełnie "olałbym" taka możliwość i jak widzę, ogromna większość tych osób, które wiedza o co chodzi ma dokładnie taki sam stosunek do całej sprawy i całego tego radia.

 • patryk.nijaki

  Oceniono 39 razy 33

  to nie jest koszmarna wpadka, ale dobrze pokazuje poziom ludzi którzy rządzą krajem. przypominam że jednym z ulubieńców radyjka jest niejaki Antonii M, były minister obrony narodowej, który korzystał z usług takich harcerzyków, a pracownicy pana Tadeusza R. zasilają publiczne media i rząd. Kto wie co można znaleźć na zarządzanych przez nich komputerach.

 • black_shiva

  Oceniono 36 razy 30

  Radio Lucyfer ma w d... jakieś tam przepisy, RODO smrodo czy inne. Jest ponad prawem. Jakimkolwiek. A jeśli Jahwe ma coś do powiedzenia, tym gorzej dnia niego.

 • bratjolki

  Oceniono 37 razy 29

  Nawet gratisowego Bóg zapłać????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX