Mozilla testuje ciekawe narzędzie. Firefox Monitor podpowie, czy twoje dane wyciekły do sieci

Mozilla ogłosiła na swoim blogu wprowadzenie nowej funkcji z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Na razie firma będzie testować nowość na ok. 250 tys. wybranych użytkowników. Później dostęp do niej powinni mieć już wszyscy.

Nowa funkcja została nazwana Firefox Monitor i pozwoli użytkownikom na przeszukanie sieci pod kątem wykradzionych danych logowania do różnych kont w internecie. Niezależnie od tego czy jest to konto do portalu social media, sklepu internetowego czy bankowości elektronicznej.

W celu dostarczenia funkcji producent Firefoksa nawiązał współpracę z twórcami strony HaveIBeenPwned.com (HIBP). To usługa, która działa na podobnej zasadzie, jak Firefox Monitor.

Aby skorzystać z funkcji wystarczy wpisać swój adres e-mail w pole wyszukiwania. Narzędzie przejrzy rejestry z danymi logowania, które kiedykolwiek wyciekły do sieci. Jeśli nasz e-mail został kiedykolwiek wykradziony przez cyberprzestępców użytkownik dostanie informację zwrotną.

Firefox MonitorFirefox Monitor fot. Mozilla

Firefox Monitor przedstawi rodzaj ujawnionych danych i porady dotyczące postępowania w takiej sytuacji. Podpowie też jak zabezpieczyć wszystkie konta. Mozilla deklaruje też, że wszelkie dane przesyłane między narzędziem, a internautą będą chronione, aby uniknąć kolejnego wycieku.

Niedługo taka funkcja będzie możliwa z poziomu narzędzia dostarczanego przez Mozillę. Z Firefox Monitor będą mogli skorzystać użytkownicy wszystkich przeglądarek, ale organizacja tłumaczy, że korzystając z Mozilli Firefox będziemy mogli zobaczyć coś więcej.

Mozilla rozpocznie testy w przyszłym tygodniu. Jeśli próby wypadną pomyślnie, funkcja zostanie udostępniona publicznie.

Co ciekawe, organizacja rozważa też wprowadzenie dodatkowego narzędzia, który sam powiadomi konkretnego użytkownika, gdy jego poufne dane znajdą się w sieci. W tym przypadku na szczegóły trzeba będzie jeszcze jednak poczekać.

---

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: