Robot ze sztuczną inteligencją poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie asystować astronautom

Robot o nazwie CIMON przypominający kształtem piłkę z monitorem, wkrótce pojawi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego obecność i wbudowana sztuczna inteligencja mają pomóc astronautom w codziennych zadaniach.

CIMON (skrót od Crew Interactive MObile companioN) to wspólne przedsięwzięcie Airbusa i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR). Robot o średnicy 32 cm i wadze 5 kilogramów ma nawet swoją twarz, którą widać na wbudowanym wyświetlaczu.

Komunikuje się z otoczeniem za pomocą głosu. Własny napęd pozwala na swobodne poruszanie się po pokładzie ISS. Za opracowanie sztucznej inteligencji, czyli mózgu robota odpowiada IBM.

 

Zadaniem robota będzie asystować astronautom w codziennych zadaniach, między innymi pomoc przy różnego rodzaju naprawach i konserwacji urządzeń. Opiekunem robota CIMON będzie niemiecki astronauta Alexander Gerst. IBM wyszkolił urządzenie do rozpoznawania głosu konkretnego człowieka.

Czytaj też: SpaceX z ważnym kontraktem. Za 130 mln dol. Falcon Heavy umieści na orbicie satelitę dla amerykańskiej armii

Co ciekawe, wśród eksperymentów planowanych na orbicie pojawi się między innymi słynna kostka Rubika. W medycznych doświadczeniach przeprowadzanych z użyciem robota zostanie wykorzystany system wbudowanych kamer.

Rakieta wielokrotnego użytku od SpaceX (Falcon 9) w ramach misji CRS-15 wyniosła dziś na niską orbitę okołoziemską kapsułę Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jej pokładzie znalazł się między innymi robot CIMON.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: