Netflix, Showmax i Spotify znikają z Allegro - portal usuwa oferty "kreatywnych" sprzedawców

Robert Kędzierski
Allegro wprowadza zmianę do regulaminu, która uniemożliwi sprzedaż kodów do serwisów VOD takich jak Netflix, Showmax, HBO Go, Cda Premium, VOD.pl, Player.pl.

Kody do serwisów VOD takich jak Netflix, Showmax, HBO Go, Cda Premium, VOD.pl, Player.pl znikają z Allegro. Portal w środę zmienił regulamin, przez co "kreatywni" sprzedawcy nie będą już mogli oferować dostępu do serwisów wideo za ułamek regularnej ceny. 

Aukcje z kodami dostępu do serwisów VODAukcje z kodami dostępu do serwisów VOD Allegro

Sprzedaż kodów do usług umożliwiających słuchanie treści multimedialnych też zostanie zabroniona. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o serwis Spotify.

Spotify - oferty na AllegroSpotify - oferty na Allegro Fot. Allegro

Allegro zastrzega, że dostęp do serwisów będzie można wykupić wyłącznie u sprzedawców, którzy zawarli oficjalne umowy. Vouchery i karty podarunkowe znajdują się bowiem w regularnej ofercie serwisów VOD. 

Szara strefa VOD

Dziś w serwisie można znaleźć oferty dostępu do serwisu Netflix w trybie Ultra HD w cenie 29,99 zł za 60 dni. Oficjalna cena Netflixa to 52 zł miesięcznie, a więc 104 zł za 60 dni. Skąd ta różnica? Sprzedający zakładają nowe konto podając numer wirtualnej karty i odsprzedają dostęp wielu osobom. W Netflixie za pierwszy miesiąc opłata nie jest pobierana, w serwisach takich jak Showmax czy CDA Premium oglądać treści za darmo można przez dwa tygodnie. Nim ten okres upłynie sprzedawcy anulują subskrypcję. Sami nie płacą nic.

Sprawę skomentował dla nas Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy CWMedia S.A, właściciela CDA Premium.

Sprzedawcy kodów na Allegro wykorzystywali między innymi możliwość jaką dają serwisy VOD (takie jak np. CDA Premium) korzystania z jednego konta przez kilku użytkowników i sprzedawali takie „współdzielone” kody dostępu wielu osobom. A że one często nie działały, to już inna sprawa. Chyba nie muszę dodawać, że te działania w żaden sposób nie były przez nas aprobowane i akceptowane. Proszę pamiętać, że praktycznie każdy dobry serwis VOD daje możliwość bezpłatnego i bezpiecznego przetestowania swoich usługi, naprawdę nie warto szukać podejrzanych okazji na serwisach aukcyjnych.

Czytaj też: TVP ma własny Netflix - nowy serwis VOD dostępny również za darmo

Zdarzają się też oferty, w których ktoś oferuje odpłatnie dostęp do konta w serwisie VOD, z którego sam korzysta. Netflix nie przywiązuje bowiem wagi do tego, by z serwisu logowały się osoby z jednego adresu IP. Konto można dziś współdzielić z członkami rodziny czy przyjaciółmi oddalonymi od siebie o setki kilometrów. 

Uporządkowanie sytuacji

Decyzja Allegro jest słuszna. Funkcjonowanie szarej strefy może bowiem utrudniać rozwój serwisów VOD, przynosić im straty. Dowodzi tego chociażby decyzja właściciela Spotify. W marcu ogłosił on, że blokuje on konta wszystkim tym użytkownikom, którzy korzystają z wersji premium korzystając z pirackich aplikacji. Również Netflix może wkrótce zrekompensować sobie dzielenie kont przez użytkowników. Jak już pisaliśmy serwis rozważa podniesienie cen. 

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: