Starcie tytanów. Apple i Amazon walczą o to, aby przejść do historii. Bilion dolarów jest w ich zasięgu

Daniel Maikowski
Dotychczas wydawało się, że to Apple będzie pierwszą w historii spółką, która osiągnie 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że producent iPhone'a ma poważnego konkurenta.

Jeff Bezos ma powody do zadowolenia. W poniedziałek majątek 54-letniego twórcy i szefa koncernu Amazon przekroczył wartość 150 mld dolarów. Tak wynika z wyliczeń zarówno "Forbesa", jak i rankingu miliarderów Bloomberga. Tym samym Bezos stał się najbogatszym człowiekiem we współczesnej historii. Warto przypomnieć, że nawet Bill Gates u szczytu swojego bogactwa w 1999 roku, dobił do "skromnych" 100 mld dol.

Majątek Bezosa rośnie (w tym roku Amerykanin wzbogacił się już o 52 mld dol.), bo rośnie wartość akcji Amazona. W środę osiągnęły one rekordowy poziom 1 858,88 dolarów, po tym, jak firma ogłosiła, że podczas corocznego dnia wyprzedaży Prime Day, sprzedała produkty o wartości przekraczającej 100 mln dolarów.

Amazon - NASDAQAmazon - NASDAQ fot. Investing.com

W środę padł również inny - równie ważny - rekord. Kapitalizacja rynkowa Amazona na krótko osiągnęła wartość 902 mld dolarów. Tym samym firma Jeffa Bezosa na krótko dołączyła do ekskluzywnego klubu, w którym obecnie zasiada jedynie Apple. 

Dotychczas wydawało się, że to właśnie Apple, będzie pierwszą spółką, która złamie barierę 1 bln dolarów kapitalizacji. Ostatnie miesiące pokazują, że Amazon, którego notowania w tym roku wzrosły o 57 proc., wcale nie musi stać  na przegranej pozycji. 

Czytaj też: Apple niedługo może być wart bilion dol. To będzie pierwsza taka firma

Najdroższe spółki na świecieNajdroższe spółki na świecie wyk. RK

123 tys. procent

W ciągu ostatnich miesięcy Amazon, po względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedził dwóch innych technologicznych gigantów - Alphabet i Microsoft, którzy są obecnie warci odpowiednio 837,5 mld dolarów oraz 814 mld dolarów.

Droga do tego sukcesu była jednak kręta i dość zawiła. Założona w 1994 r. w garażu Bezosa firma przeszła długą drogę od małej internetowej księgarni do największego gracza na rynku e-commerce. Amazon przetrwał też słynne już pęknięcie bańki dot-comów, które na początku tego wieku doprowadziło wiele firm na skraj bankructwa.

Od dnia debiutu giełdowego na giełdzie, wartość akcji firmy wzrosła o - bagatela - 123 tysiące procent. Oznacza to, że inwestor, który kupił jedną akcję Amazona w czasie IPO, obecnie dysponuje inwestycją wartą 22,2 tys. dolarów. 

Dziś droga do biliona dolarów stoi przed Amazonem otworem. W ostatnim czasie firma dokonała kilku spektakularnych inwestycji, które jeszcze bardziej wzmocnią jej rynkową pozycję. Na pierwszy plan wysuwa się tu ubiegłoroczne przejęcie sieci Whole Foods.

Czytaj też: Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem we współczesnej historii

Apple wciąż pozostaje faworytem

W ostatnich miesiącach Amazon zmniejszył dystans, który dzielił go od Apple. Nie zmienia to faktu, że to firma z Cupertino wciąż pozostaje głównym faworytem do przebicia bariery 1 bilionów dolarów kapitalizacji. Producent iPhone'a od 7 lat pozostaje najwyżej wycenianą spółką notowaną na giełdzie w Nowym Jorku

Apple - NASDAQApple - NASDAQ fot. Investing.com

Obecnie Apple jest wyceniany na 941 mld dolarów (w tym roku wartość akcji spółki kilkakrotnie osiągały rekordowy poziom), ale eksperci są zgodni, że to nie koniec wzrostów. We wrześniu czeka nas premiera nowego iPhone'a. Później rozpocznie się okres przedświąteczny, kiedy to firma z Cupertino zazwyczaj zarabia najwięcej. 

Jedno jest pewne. Pojedynek między Amazonem i Apple zapowiada się fascynująco.

Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

Więcej o: