Google wiąże swoje plany z Fuchsia OS. W ciągu pięciu lat zastąpi Androida i Chrome OS

Być może już niedługo doczekamy się nowego systemu operacyjnego od Google, który całkowicie zastąpiłby Androida i Chrome OS. Miałoby się to stać w przeciągu najbliższych pięciu lat. Google nie chce jednak zdradzać szczegółów.

To, że Google pracuje nad zupełnie nowym - niegdyś ukrywanym - systemem operacyjnym Fuchsia OS, wiadomo już od pewnego czasu. Ma to być oprogramowanie oparte na stworzonym od zera jądrze i działające zupełnie inaczej niż dzisiejsze systemy.

Teraz nowe fakty na temat Fuchsia OS przynosi nowy raport Bloomberga. Wynika z niego, że Google wiąże spore plany z rozwojem i wprowadzeniem systemu na rynek.

Źródła Bloomberga bliskie projektowi Google wskazują, że Fuchsia OS ma być uniwersalnym systemem działającym zarówno na komputerach, smartfonach, tabletach, jak i urządzeniach z segmentu internetu rzeczy.

Na komputerach Fuchsia miałby zastąpić rozwijany przez Google system Chrome OS, który nigdy nie osiągnął wielkiej popularności. W przypadku smartfonów i tabletów nowy system całkowicie zastąpiłaby Androida.

Czytaj też: Starcie tytanów. Apple i Amazon walczą o to, aby przejść do historii. Bilion dolarów jest w ich zasięgu

Co więcej, informatorzy Bloomberga wskazują konkretny terminarz. Projekt Google planowo miałby zadomowić się na urządzeniach połączonych w ramach smart home w przeciągu trzech lat. Na pozostałe sprzęty (w tym komputery i smartfony) miałby zostać wprowadzony w ciągu najbliższych pięciu lat.

Z tą informacją nie zgadza się z kolei serwis CNET, który twierdzi, że Google nie zaplanował jeszcze żadnych ram czasowych odnośnie wprowadzenia na rynek Fuchsia OS.

Sam rzecznik prasowy Google w komentarzu udzielonym redakcji The Verge, że "Fuchsia jest jednym z wielu eksperymentalnych projektów open source, którymi zajmuje się Google". Nie chciał jednak "na ten moment" podać żadnych szczegółów na temat projektu.

Mimo wszystko ciężko nie zauważyć, że faktycznie jest coś na rzeczy. Tym bardziej, że system Chrome OS nie podbił rynku komputerów, a w przypadku Androida, Google nie może poradzić sobie z problemem ogromnej fragmentacji.

Nawet jeśli gigant ma już szczegółowe plany odnośnie systemu, na razie oficjalnie się nimi nie podzieli. Musimy zatem poczekać na kolejne wieści od anonimowych informatorów.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (32)
Bloomberg: Fuchsia OS w ciągu pięciu lat zastąpi Androida i Chrome OS. Jakie plany ma Google?
Zaloguj się
 • ghs blar

  Oceniono 21 razy 13

  No tak. Czas wreszcie ukrócić tę swawolę możliwości pracy na dowolnej wersji wstecz. I to całkowicie za darmo z możliwością edycji na zasadach open source. Tyle pieniędzy przelatuje przez palce.

 • gdziekucharek6

  Oceniono 13 razy 7

  jak się ma "jest projektem open source" w jednym zdaniu, do "nie chciał podać żadnych szczegółów" w zdaniu następnym? :D

 • Darek Jarek

  Oceniono 5 razy 5

  Wszedłem do sklepu AGD i spytałem o słuchawki do telefonu wieczorem już atakowały mnie reklamy słuchawek ,telefon miałem w kieszeni????????????????/

 • Google mnie wkurza

  Oceniono 11 razy 5

  Show must go on. Kasa musi się kręcić. A my musimy kupować coraz to nowsze produkty.

 • the_foe

  Oceniono 2 razy 2

  za 5 lat SSD wyelimuje z runku eMMC co oznacza, ze ze można wrócić do klasycznego podejscia, czyli swap + znany z windowsa system rezydowania programow. Do tego koniec z ociężałą Javą. I nagle okaże się ze 2 GB i snap 450 to będzie rakieta.

 • pawelekok

  Oceniono 4 razy 2

  Czy od zera zacznie gromadzić dane o klientach?

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 16 razy 2

  jak czytam, że ma działać na WSZYSTKICH urządzeniach, to od razu przypomina mi się pitolenie gatesa i mc o win10 - a potem okazuje się ze jest 50 tysięcy róznych win10 i oczywiście są różna na różne urządzenia

 • 0ya

  Oceniono 1 raz 1

  Pojawienie się nowego systemu nie jest lekiem na fragmentację androida. Jedyne, co poprawi sytuację to czas. Telefony się rozpadnę i skończy się problem. Użyszkodnicy już to lubią.

 • gdziekucharek6

  Oceniono 7 razy 1

  przyszłości nie wróżę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX