Google wiąże swoje plany z Fuchsia OS. W ciągu pięciu lat zastąpi Androida i Chrome OS

Być może już niedługo doczekamy się nowego systemu operacyjnego od Google, który całkowicie zastąpiłby Androida i Chrome OS. Miałoby się to stać w przeciągu najbliższych pięciu lat. Google nie chce jednak zdradzać szczegółów.

To, że Google pracuje nad zupełnie nowym - niegdyś ukrywanym - systemem operacyjnym Fuchsia OS, wiadomo już od pewnego czasu. Ma to być oprogramowanie oparte na stworzonym od zera jądrze i działające zupełnie inaczej niż dzisiejsze systemy.

Teraz nowe fakty na temat Fuchsia OS przynosi nowy raport Bloomberga. Wynika z niego, że Google wiąże spore plany z rozwojem i wprowadzeniem systemu na rynek.

Źródła Bloomberga bliskie projektowi Google wskazują, że Fuchsia OS ma być uniwersalnym systemem działającym zarówno na komputerach, smartfonach, tabletach, jak i urządzeniach z segmentu internetu rzeczy.

Na komputerach Fuchsia miałby zastąpić rozwijany przez Google system Chrome OS, który nigdy nie osiągnął wielkiej popularności. W przypadku smartfonów i tabletów nowy system całkowicie zastąpiłaby Androida.

Czytaj też: Starcie tytanów. Apple i Amazon walczą o to, aby przejść do historii. Bilion dolarów jest w ich zasięgu

Co więcej, informatorzy Bloomberga wskazują konkretny terminarz. Projekt Google planowo miałby zadomowić się na urządzeniach połączonych w ramach smart home w przeciągu trzech lat. Na pozostałe sprzęty (w tym komputery i smartfony) miałby zostać wprowadzony w ciągu najbliższych pięciu lat.

Z tą informacją nie zgadza się z kolei serwis CNET, który twierdzi, że Google nie zaplanował jeszcze żadnych ram czasowych odnośnie wprowadzenia na rynek Fuchsia OS.

Sam rzecznik prasowy Google w komentarzu udzielonym redakcji The Verge, że "Fuchsia jest jednym z wielu eksperymentalnych projektów open source, którymi zajmuje się Google". Nie chciał jednak "na ten moment" podać żadnych szczegółów na temat projektu.

Mimo wszystko ciężko nie zauważyć, że faktycznie jest coś na rzeczy. Tym bardziej, że system Chrome OS nie podbił rynku komputerów, a w przypadku Androida, Google nie może poradzić sobie z problemem ogromnej fragmentacji.

Nawet jeśli gigant ma już szczegółowe plany odnośnie systemu, na razie oficjalnie się nimi nie podzieli. Musimy zatem poczekać na kolejne wieści od anonimowych informatorów.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: