Samsung ma sposób na tłukące się ekrany w smartfonach. Koreańczycy stworzyli wytrzymały panel OLED

Elastyczne ekrany OLED w smartfonach były do tej pory umieszczone pod warstwą szkła ochronnego. Ostatni wynalazek Samsunga scala oba elementy w jeden i znacznie wzmacnia całą konstrukcję. Koreańczycy nadali mu nawet miano "niezniszczalnego".

Zaprojektowany przez Samsung Display elastyczny panel OLED został połączony z dodatkową warstwą plastiku o właściwościach zbliżonych do stosowanego wcześniej szkła ochronnego. W ramach rygorystycznych testów jakim poddano nową technologię znalazło się oczywiście wielokrotne zrzucanie panelu z wysokości 1,2 m na twardą nawierzchnię. Okazuje się, że przetrwał bez szwanku aż 26 takich prób pod rząd.

Wytrzymały panel OLED od Samsung Display uzyskał już certyfikat amerykańskiej agencji OSHA (Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy). Dodatkowo sprawdzono jego odporność na skrajnie niskie (-32 stopnie Celsjusza) i wysokie temperatury (+71 stopni Celsjusza).

Okazało się, że wyświetlacz dobrze znosi takie ekstremalne warunki, co sprawia, że może znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach. Być może w niedługiej przyszłości elastyczne wzmocnione ekrany OLED znajdą się też w przenośnych konsolach do gier oraz w systemach rozrywki w samochodach.

Czytaj też: Czy Samsung rozważa połączenie serii smartfonów Galaxy S Plus oraz Galaxy Note? To miałoby sens

Na razie nie ujawniono szczegółów dotyczących chociażby daty wprowadzenia do masowej produkcji. Z pewnością użytkownicy smartfonów muszą jeszcze pohamować swój entuzjazm. Minie nieco czasu, zanim telefony z “niezniszczalnymi” ekranami pojawią się w ich rękach. Należy też pamiętać, że nowa technologia nie oznacza, że takich wyświetlaczy nie da się zniszczyć. Będzie to jednak dużo trudniejsze, niż obecnie.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: