Mysz dla graczy - jak wybrać? Poradnik i nasz wybór polecanych myszy

Mysz dla graczy jest niemniej ważna, co dobry komputer czy laptop. Chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić, która myszka będzie najlepsza, ponieważ w grę wchodzą również indywidualne preferencje graczy, to kupując, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Mysz do gier - nasze propozycje

Razer to jedna z lepiej znanych firm, które specjalizują się w akcesoriach dla graczy, z których korzystają również zawodowi e-sportowcy oraz streamerzy. Nas jednak najbardziej przekonała Razer Basilisk z 8 programowalnymi przyciskami i czułością 16000 DPI. Jest raczej duża, więc nie każdemu przypadnie do gustu, jednak cieszy się bardzo dobrą opinią wśród graczy (ok. 270 zł)

To najbardziej podstawowa mysz do gier w ofercie Logitech, jednak naszym zdaniem sprawdza się doskonale do większości tytułów. Ma 6 programowalnych przycisków, ergonomiczny, chociaż bardzo klasyczny kształt i czułość 8000 DPI. To solidna propozycja w bardzo dobrej cenie (ok. 160 zł).

To jednak z najpopularniejszych myszy dla graczy, która przekonuje do siebie solidną jakością wykonania i dobrą ceną. Ma 6 programowalnych przycisków i czułość 12000 DPI. Często można ją kupić na promocjach już za niecałe 200 zł. 

Jak wybrać mysz do gier? 

Poniżej zwracamy uwagę na kilka ważnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę wybierając myszkę dla graczy. 

  • Sensor optyczny lub laserowy 

Sensor laserowy działa lepiej i dokładniej niż optyczny niezależnie od powierzchni, nawet jeśli nie używamy podkładki pod mysz. Jednak myszka z nim będzie kosztować więcej.

  • Czułość sensora (DPI)

Czułość sensora wyrażona jest w DPI czyli punktach na cal. Zazwyczaj im wyższa czułość tym lepiej, chociaż wielu graczy doskonale radzi sobie już przy 800-1600 DPI, podczas gdy najlepsze myszki oferują czułość kilkunastu tysięcy DPI. 

  • Liczba przycisków 

Będzie to w dużej mierze kwestia indywidualna w zależności od naszych potrzeb i gier, w które gramy najczęściej. Ważne jest również, by do myszy było dołączone oprogramowanie, które pozwoli na dowolne programowanie przycisków. 

  • Mysz dla graczy bezprzewodowa - warto?

Zazwyczaj o wiele lepsze dla graczy będą myszy przewodowe, ponieważ nie są one narażone na tak duże opóźnienie oraz szybkie rozładowywanie się baterii. Jednak na rynku pojawiają się również bardzo zaawansowane modele myszy bezprzewodowych, w których opóźnienie jest nieznaczne, a ryzyko rozładowania akumulatora niemal nie istnieje, ponieważ mysz ładuje się cały czas przez...podkładkę. Taki model znajdziemy np. w ofercie Logitech. 

Logitech G305 bezprzewodowa mysz do gier LightspeedLogitech G305 bezprzewodowa mysz do gier Lightspeed materiały producenta

Ergonomiczna i wygodna mysz dla graczy

Wybierając mysz do gier nie można również zapomnieć o wygodzie i ergonomii jej użytkowania. Producenci prowadzą bardzo zaawansowane badania, których zadaniem jest znalezienie najlepszego kształtu, który będzie idealnie się sprawdzał w grach. Na rynku więc mamy do wybory mniejsze i większe myszy dla graczy, modele uniwersalne, dla prawo- i leworęcznych, czy modele z wieloma kombinacjami klawiszy. Niektóre myszy możemy również personalizować poprzez odpowiednie nakładki, tak by uzyskać najwygodniejszy dla nas kształt. 

Wybierając mysz do gier warto zwrócić uwagę na elementy gumowe, na których najczęściej będzie spoczywał kciuk, a które nie dopuszczą do ślizgania się dłoni po myszce. Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość i ogólną jakość materiałów, jakie zostały wykorzystane przy produkcji myszy. 

Jaka mysz do MMO, a jaka do gier FPS?

Ostatnią kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze myszy jest typ gier, w które gramy najczęściej. Oczywiście wszystkie myszy dobrze sobie poradzą w większości gier, jednak np. dodatkowe, programowalne przyciski mogą się wyjątkowo przydać w grach MMO czy strategiach czasu rzeczywistego (RTS). W grach RPG czy symulatorach, które nie wymagają skomplikowanych kombinacji klawiszy, ilość bocznych przycisków nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Z kolei osoby grające w dynamiczne gry jak FPS muszą pamiętać o wysokiej czułości myszy oraz by wygodnie leżała w ręku. 

Więcej o: