Mapy Google potwierdzają, że Ziemia nie jest płaska. Nowych funkcji jest więcej

Robert Kędzierski
Mapy Google zyskały kilka nowych funkcji. Jedna z nich przyda się tym, którzy dzielą się swoją lokalizacją, druga może okazać się kluczowym dowodem w dyskusji na temat kształtu Ziemi.

Google postanowił wprowadzić do swoich Map kilka ciekawych funkcji. Część z nich znamy z wcześniejszych wersji testowych. 

Google Maps dowodem na kształt Ziemi

Nawigowanie pomiędzy bardziej oddalonymi miejscami będzie łatwiejsze. Google przedstawia teraz położenie poszczególnych państw na sferze, w taki sam sposób jak widzimy je oglądając globus. 

Taka prezentacja danych jest bardziej dokładna niż w przypadku płaskiej mapy. Sprawia, że wielkości, odległości i proporcje nie są już zniekształcone. 

Nowa funkcja dostępna jest wyłącznie dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Może nie tylko przydać się podczas nawigacji ale i dyskusji ze zwolennikami teorii płaskiej Ziemi. 

Podziel się lokalizacją w nowy sposób

Kolejną przydatną nowością jest możliwość udostępniania znajomym nie tylko naszego położenia, ale również informację o stanie baterii w naszym smartfonie. Powód wprowadzenia takiej funkcji jest dość oczywisty: pozwala bliskim lepiej zrozumieć sytuacje, w których znikamy z Mapy. Jest też cenną informacją, którzy funkcji Map chcieliby użyć do nadzorowania dzieci, zwierząt czy np. samochodu. 

Udostępnianie lokalizacji przez Mapy Google informuje też o stanie bateriiUdostępnianie lokalizacji przez Mapy Google informuje też o stanie baterii Fot. za VentureBeat

Wprowadzanie tej funkcji nie zostało jeszcze zakończone, na niektórych urządzeniach może być ona jeszcze niedostępna. Dzielenie się swoją lokalizacją działa jednak od dawna. By przesłać ją do wybranych osób, wystarczy w Mapach Google kliknąć na niebieski punkt (miejsce, w którym się znajdujemy) i z menu kontekstowego wybrać polecenie Share location (Udostępnij położenie). Co ważne, informację będą mogli zobaczyć nie tylko użytkownicy aplikacji mobilnych, ale również wersji desktopowych Map Google. Użytkownik ma pełną władzę nad tym, jak długo dzieli się swoją lokalizacją i w dowolnym momencie może wyłączyć powiadamianie. 

Więcej nowości

Kilka tygodni temu Mapy Google zostały solidnie przeprojektowane. W sekcji "Odkrywaj" możemy wyświetlić trzy kategorie miejsc - kawiarnie, restauracje oraz inne atrakcje. Na Mapach znalazła się też zakładka "Wydarzenia" dzięki której nie przegapimy ważnych imprez, które mają miejsce w pobliżu. 

Google rozwija też inne funkcje np. zakładkę "Dla ciebie" czy "Twoje dopasowanie", które mają wyświetlić miejsca warte odwiedzenia opierając się na analizie wcześniejszego zachowania. 

Czytaj też: Pięć trików Google Maps, które musisz poznać 

Google planuje też wprowadzenie funkcji związanych z rzeczywistością rozszerzoną. 

***

Więcej o: